20 stycznia, 2018

Portugalski wieczór fado z kolacją

Już 17 lutego Iwant Travel oraz Agencja Perspektywy zapraszają Państwa w nocną podróż po zalanych słońcem lizbońskich tawernach. Tego wieczoru, przy kolacji z portugalskim winem, salę wypełnią dźwięki muzyki fado. Zagrają dla Państwa Rui Tenório oraz Adelaide Beirão. On jest wybornym gitarzystą o łagodnym głosie, mającym za sobą współpracę z największymi postaciami świata fado. Ona jest właścicielką jednego z najpiękniejszych głosów w południowej Portugalii, co w połączeniu z gorącym temperamentem, powoduje, że każdy jej występ na długo pozostaje w pamięci.

Jak narodził się pomysł na portugalski wieczór fado w Sopocie?

Wedle naszego przekonania, jadąc na jedną wycieczkę, można podróżować przynajmniej trzy razy! Pierwszy raz w myślach, kiedy wyobrażamy sobie miejsce, do którego pojedziemy. Przeszukujemy Internet, czytamy, przygotowujemy się do wyjazdu. Drugi raz, kiedy już jesteśmy w podróży; doświadczamy wszystkiego empirycznie: zwiedzamy, bawimy się, odpoczywamy. Natomiast trzeci raz, kiedy wspominamy ten piękny czas, przeglądamy zdjęcia, opowiadamy znajomym, rodzinie… I tak, po wielu wizytach w Portugalii – dla tych, którzy pokochali ten kraj, i dla tych, którzy chcą poznać jego kulturę – Iwant Travel przywozi do Polski klimat oblanej słońcem Lizbony.

Na potrzeby wieczoru rolę lizbońskiej tawerny spełni Sala Kryształowa sopockiej Zatoki Sztuki, jedyna taka sala z przepięknym widokiem na wody Zatoki Gdańskiej. Występujący artyści, jak i kuchnia będą zaś oryginalnie portugalskie. Będzie to zatem tradycyjny wieczór fado, w którym doznania muzyczne będą przeplatały się ze smakowymi w czasie trzydaniowej kolacji, okraszonej portugalskim winem.

Pierwsza odsłona Sopockich Wieczorów Fado odbędzie się już 17 lutego. W ten gwieździsty wieczór zagrają dla Państwa Rui Tenório oraz Adelaide Beirão. On jest wybornym gitarzystą o łagodnym głosie, mającym za sobą współpracę z największymi postaciami świata fado. Ona jest właścicielką jednego z najpiękniejszych głosów w południowej Portugalii, co w połączeniu z nieprzeciętną urodą i gorącym temperamentem, powoduje, że każdy jej występ na długo pozostaje w pamięci.

Zapraszamy na iście portugalski wieczór fado!

Rui Manuel Tenório da Rosa urodził się w Portugalii w miejscowości Vila Real de Santo António. Lata młodości związał z Lizboną. Początki jego przygody z muzyką sięgają lat 70. minionego wieku, gdy zaczął uczęszczać do domów fado w dzielnicach Lizbony takich, jak Alfama, Mouraria, Bairro Alto czy Madragoa. Akompaniował na gitarze śpiewakom fado z tamtego okresu, przekazując pełnię magii właściwą dla tego gatunku muzyki. Współpracował z takimi artystami jak Carlos do Carmo, czy Amália Rodrigues. Obecnie występuje łącząc grę na instrumencie ze śpiewem w regionie Algarve. Wciąż sporo koncertuje, grając zarówno w dużych klubach, jak i na małych, kameralnych spotkaniach. W świecie portugalskiej muzyki uchodzi niewątpliwie za jeden ze wzorów do naśladowania.

Adelaide Conceiçao Sampaio Beirão pochodzi z południowej Portugalii. Na początku swojej kariery brała udział w ogólnokrajowych konkursach fado, kilkukrotnie zostając ich laureatką. Następnie osiadła w Lizbonie, gdzie występowała w najważniejszych domach fado, u boku wielu wybitnych artystów z tamtego okresu. Przez długi czas występowała w Senhor Vinho, jednym z najbardziej uznanych domów fado w Portugalii. Jej ostatni album nosi tytuł “Alma do Fado” (z portugalskiego: “Dusza Fado”). Obecnie zamieszkuje w Algarve, w miejscowości Vila Real de Santo António, gdzie wciąż sporo koncertuje i cieszy się sporą popularnością. Adelaide jest prawdziwym objawieniem Fado, wiatr roznosi jej głos szerokim echem.

Organizatorzy: Iwant Travel i Agencja Perspektywy

Partnerzy: Zatoka SztukiTrójmiasto.plMagazyn Kobiet MademoisellePerspektywa Kultury

Bilety na Interticket.pl

Link na wydarzenia na Facebooku

Mogą Ciebie także
zainteresować