30 października, 2023

Notka z Sanktuarium Fatimskiego

Sanktuarium Fatimskie powstało w miejscu, gdzie 13 maja 1917 roku objawiła się Matka Boża trzem pastuszkom. Dokładnie w tym samym miejscu wybudowano Kaplicę Objawień.

W pobliżu kaplicy powstała również Bazylika Matki Bożej Różańcowej oraz Bazylika Trójcy Przenajświętszej z Kaplicą Najświętszego Sakramentu.

Sercem Sanktuarium Fatimskiego jest Kaplica Objawień, gdzie miały miejsce pięć z sześciu maryjnych objawień. Kaplica powstała w roku 1919. W kaplicy znajduje się figura Maryi, wskazująca miejsce, gdzie rósł niewielki dąb skalny, przy którym doszło do objawień. Figurę Matki Boskiej zdobi, ważąca 1,2 kilograma złota korona z perłami i drogimi kamieniami. W koronie umieszczono również kulę wystrzeloną podczas zamachu na Jana Pawła II. Bazylika Matki Bożej natomiast powstała w miejscu, gdzie pastuszkowie budowali murek z kamieni w odpowiedzi na prośbę Matki Boskiej.

W bazylice spoczywają doczesne szczątki błogosławionej Hiacynty, siostry Łucji oraz błogosławionego Franciszka. W bazylice znajduje się również figura Matki Boskiej Fatimskiej, która odwiedziła 64 kraje na wszystkich kontynentach globu. Naprzeciwko Bazyliki Matki Bożej Różańcowej położona jest Bazylika Trójcy Przenajświętszej, powstała w miejscu objawienia Anioła Pokoju, wzywającego do nieustannej adoracji Boga. Bazylika Trójcy Przenajświętszej jest jedną z największych świątyń na świecie, w której podziemiach mieści się Kaplica Najświętszego Sakramentu z wieczystą adoracją Eucharystii.

Z kolei główne drzwi bazyliki przedstawiają unoszącego się nad wodami Ducha Świętego, nawiązując do treści jednego z wersów Księgi Rodzaju. W pobliżu bazyliki znajduje się również wysoki krzyż, będący najwyższym punktem Sanktuarium Fatimskiego, pozwalającym zobaczyć w całej okazałości tak zwany Plac Modlitwy, powstały między bazylikami. Znajduje się tam między innymi pomnik całkowicie oddanego Maryi świętego Jana Pawła II.

Fatima jest szczególnym miejscem kultu maryjnego, którego wielkim orędownikiem był polski papież. Jan Paweł II był przekonany, że swoje ocalenie z zamachu z roku 1981 zawdzięcza wstawiennictwu Maryi.

Mogą Ciebie także
zainteresować