Królowa kabowerdeńskiej muzyki – morna 🎙️
Poznajcie najpopularniejszy gatunek muzyczny na Wyspach Zielonego Przylądka! 🎶
Rytmicznym krokiem wchodzimy w jesień i w czas naszych trekkingów na Cabo Verde! Dowiedz się więcej o mornie – niematerialnym dziedzictwie kulturowym ludzkości.
Morna to wolny, balladowy styl muzyczny wpisany na Listę UNESCO w 2019r. Kabowerdeńczycy śpiewają i grają mornę od narodzin, aż do ostatnich dni swojego życia. Może być wykonywana jedynie na instrumentach takich jak gitara, cavaquinho czy skrzypcach (rabeca), a współcześnie wprowadzono też fortepian, kontrabas i perkusję. Bardzo często jest też śpiewana – romantyczne i poetyckie teksty w języku kreolskim opowiadają o miłości, kulturze, tęsknocie za domem. Często przyrównywane do portugalskiego fado, ale w istocie nie ma zbyt wiele wspólnego.
Mornę rozsławiła na świecie najpopularniejsza jak dotąd wykonawczyni – Cesária Évora, znana jako bosonoga diva. 👣 Cesária pochodząca z Mindelo, stała się ikoną dopiero w wieku 51 lat! Po trudnym dzieciństwie w sierocińcu, śpiewając Portugalczykom po kabowerdeńskich barach za przysłowiową szklankę koniaku i papierosa została odkryta przez José da Silva, który zaprasza ją pod koniec lat 80-tych do Paryża.
Cesária zasłynęła hitem Sodade, sodade, który podśpiewują wszyscy podróżnicy odwiedzający wyspy. To dzięki temu głosowi Wyspy Zielonego Przylądka zaistniały na mapie świata.
Nasze polskie artystki takie jak Kayah, czy Dorota Miśkiewicz nagrały duety z bosonogą divą. A jej jedyną jak dotąd biografię napisała nasza rodaczka – Elżbieta Sieradzińska.
Dziś morna wykonywana jest przez artystów, którzy zaczynali u boku Cesárii tj. Tito Paris, Mirri Lobo, Lura, Nancy Vieira czy Elida Almeida. 🎼
Sprawdźcie koniecznie naszą ofertę na trekkingi na Wyspy Zielonego Przylądka jesień/zimę 2024 w zakładce dla podróżnika.😍
Mogą Ciebie także
zainteresować
Tworzymy SPOŁECZNOŚĆ PODRÓŻNICZĄ!🙋♀️ Łączymy fajnych Polaków z całego świata 🌍
Praktyczny poradnik: Jak spakować się na trekking? 🤠🎒