Zwiedzanie współczesnej stolicy Szwecji zwykle zaczyna się od Starówki, gdzie usytuowane są historyczne budowle: średniowieczna katedra (z rzeźbą przedstawiającą świętego Jerzego podczas walki ze smokiem) oraz barokowy Pałac Królewski z bogato urządzonymi komnatami. W okolicy otoczonego mieszczańskimi kamienicami dużego rynku (Stortorget) znajduje się budynek giełdy (Bosen), gdzie odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, przyznającej literacką Nagrodę Nobla. Natomiast w Sali Złotej Ratusza Miejskiego odbywają się uroczyste przyjęcia, celebrujące wręczenie tej prestiżowej nagrody. Równie zabytkowa jest Wyspa Magnatów z Domem Magnatów (Riddarhuser), czyli dawnym miejsce obrad szwedzkiego parlamentu, a także franciszkańskim kościółem Ridderholms Kyrkon, gdzie pochowano większość królów Szwecji. Sztokholm może również się poszczycić ciekawymi muzeami. W Muzeum Sztuki Współczesnej (Moderna Musset) zgromadzona jest jedna z najlepszych w Europie kolekcji sztuki XX wieku. Muzeum Statku Vasa jest odrestaurowanym, ogromnym siedemnastowiecznym okrętem wojennym. Na wyspie Djurgarden znajduje się najstarszy skansen w Europie, w którym zebrano budowle charakterystyczne dla wszystkich regionów kraju. Na tej samej wyspie mieści się również muzeum poświęcone Astryd Lindrgen (Junibacken), bodajże najbardziej popularnej twórczyni literatury dla dzieci. W Sztokholmie również warto zajrzeć do lunaparku Gröna Lund i pozwolić sobie na upadek z 80-metrowej wieży.
Dawna stolica Szwecji mieści się niedaleko Sztokholmu. Miasto, będące siedzibą cenionego na świecie uniwersytetu, jest miejscem narodzin wybitnego reżysera Ingmara Bergmana oraz Karola Linneusza – twórcy słynnego systemu klasyfikacji roślin i zwierząt. W mieście znajduje się największa w całej Skandynawii gotycka katedra, w której przechowuje się relikwie Eryka IX Świętego – patrona i króla Szwecji. Warto również odwiedzić dawne mieszkanie genialnego Linneusza (Linnemuseum), do którego przylega ogród botaniczny z 1600 gatunkami egzotycznych roślin. Nad miastem góruje Uppsala Slot, zamek zbudowany za czasów dynastii Wazów – również znanej z historii Polski.
Karlskorana, czyli „Korona Karola” jest położonym na 33 wyspach miastem oraz głównym portem szwedzkiej marynarki wojennej. W Karlskoronie znajduje się największy w całej Skandynawii rynek starego miasta, przy którym zbudowano tak okazałe budowle, jak Kościół Trójcy Świętej, Kościół Fryderyka oraz Ratusz. Jednak największą atrakcją miasta jest Muzeum Morskie. W muzeum tym zebrano kolekcję XVIII-wiecznych modeli okrętów, ówczesne maszyny stoczniowe, a także odtworzono realia dawnych bitew morskich. Oprócz nich w muzeum istnieje możliwość zejścia do tunelu podwodnego oraz możliwość obejrzenia okolic z peryskopu łodzi podwodnej. Z muzeum warto przepłynąć promem na wyspy: Aspö i Drottningsskär, czyli dawne twierdze, broniące portu wojennego.
Drugim co do wielkości miastem Szwecji jest Goteborg, mogący się pochwalić największym portem w całej Skandynawii. Główną atrakcją miasta jest Martima Centrum, czyli największe muzeum statków na świecie, gdzie można zobaczyć łódź podwodną, niszczyciela czy latarniowca. Miłośnicy militariów powinni z kolei odwiedzić muzeum wojskowe, urządzone w siedemnastowiecznej fortecy, z której wałów obronnych można podziwiać panoramę miasta. Z kolei miłośnicy piękna skierują swoje kroki do Muzeum Sztuki (Kunstmusset), szczycącego się zbiorami sztuki nordyckiej oraz dziełami największych mistrzów w dziejach malarstwa. Goeteborg oprócz ciekawych muzeów i portu może pochwalić się największym centrum handlowym Europy północnej (Ostra Nordstan), a także stadionem najbardziej utytułowanej drużyny piłkarskiej w Szwecji, jaką jest IFK Goteborg (Gamla Ulevi).
Malmö, czyli trzecie co do wielkości miasto Szwecji szczyci się jednym z najbardziej rozległych skandynawskich placów (Stortoget), ozdobionym renesansowym ratuszem (Radhuset), a także kościołem świętego Patryka z monumentalnym, siedemnastowiecznym ołtarzem. Pobliski Mały Rynek (Lilla Torg) otoczony jest szesnastowiecznymi kamienicami, prowadzącymi do Salhullen – miejsca licznych kawiarni i barów rybnych. W renesansowym zamku, wybudowanym przez duńskiego króla Chrystiana III, mieści się miejskie muzeum (Malmömusser), poświęcone historii miasta, z którego również niedaleko do Kopenhagi. Natomiast symbolem nowoczesności Malmö jest Tumina Torso, czyli nowoczesny wieżowiec, liczący 190 metrów wysokości. Niedaleko Malmö usytuowane jest 24-tysięczne Ystad, przyciągające turystów ze względu na pochodzącą z przełomu XV i XVI wieku zabudowę szachulcową. Najbardziej jednak znaną budowlą miasta jest kościół Najświętszej Marii Panny (ST. Maria kyrka) z XIII wieku, z którego dzwonnicy odgrywany jest hejnał.
Największym miastem szwedzkiej części Laponii jest zamieszkała przez 18 tysięcy mieszkańców Kiruna. W mieście wyróżnia się drewniany kościół, wzorowany na lapońskim namiocie, a także znajdujące się pod ziemią muzeum kopalni. Na uwagę zasługuje również ratusz z głośno bijącymi w południe dzwonami, w którego wnętrzach zorganizowano kolekcję sztuki i rękodzieła Lapończyków. W pobliżu Kiruny znajduje się również słynny na cały świat Ice Hotel, wykonany z lodowych bloków i śniegu. Atrakcją hotelu są wieczorne koncerty zespołu „Absolut Below Zero Band”, grającego na lodowych instrumentach. Temperatura wewnątrz hotelu nie spada poniżej minus pięciu stopni Celsjusza, a o spokojny sen w tym niezbyt ciepłym miejscu dbają skóry reniferów oraz specjalne śpiwory, przetestowane w polowych warunkach przez szwedzką armię.
Zobacz, jak podróżowaliśmy do Szwecji w poprzednich latach!