Wyprawa do Normandii

- śladami I Dywizji Pancernej

termin:
07-12.10.2019 (6 dni)

CENA

1390 zł/os.

Program wycieczki

Dzień 1: Wyjazd z Trójmiasta około godz. 4:00. Przejazd autostradą A1 przez Poznań do Niemiec. Przyjazd do hostelu w Holandii wieczorem, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2: Wykwaterowanie wcześnie rano, śniadanie turystyczne*, przejazd na polski honorowy cmentarz wojskowy w Bredzie, który został otwarty 24 czerwca 1963 roku. Pochowani są na nim żołnierze polskich wojsk lądowych i lotniczych oraz mieści on także grób Generała Broni Stanisława Maczka, który przeżył wojnę i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na tym cmentarzu 23 grudnia 1994 roku (złożenie kwiatów na grobie generała). W mieście zobaczymy także czołg podarowany miastu Breda od I Polskiej Dywizji Pancernej 29.10.1945 roku, ulicę Generała Stanisława Maczka, gotycką katedrę. Przejazd do Alphen, gdzie znajdują się: polska ulica, cmentarz polskich żołnierzy, tablica pamiątkowa ku czci polskich żołnierzy na rynku miasta. Przejazd do Antwerpii – miasta wyzwolonego przez I Dywizję Pancerną. Przejazd do Gandawy jednego z miast wyzwolonych przez I Dywizję Pancerną – zobaczymy ratusz oraz jedno z najpiękniejszych zabudowań portowych na świecie. Przejazd na zakwaterowanie do hotelu w północnej Francji. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3: Wykwaterowanie wcześnie rano, śniadanie, przejazd do miejscowości Arromanches-les-Bains, gdzie mieści się Muzeum Lądowania; plaża w Arromanches-les-Bains to miejsce lądowania 1 Dywizji Pancernej, to tutaj rozpoczął się szlak bojowy 10 PSK w 1944 roku. Następnie przejazd na Omaha Beach – najsłynniejszą z pięciu plaż lądowania wojsk alianckich w D-Day 6 czerwca 1944 roku. Zobaczymy m.in. Pointe du Hoc – klif nad Kanałem La Manche, na którym została zainstalowana niemiecka bateria dział, pomnik poświęcony wojskom alianckim (po drodze także Amerykański Cmentarz Wojskowy w Colleville-sur-Mer). Przejazd do hotelu na zakwaterowanie w miejscowości Bayeux lub okolicach, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4: Wykwaterowanie wcześnie rano, śniadanie turystyczne, przejazd na Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie, założony w 1946 roku. Leżą tu polscy żołnierze polegli w walkach o wyzwolenie ziemi francuskiej. Są to żołnierze I Dywizji Pancernej Gen. Stanisława Maczka, mogiła Jana Maciejowskiego – dowódcy 10 Pułku Strzelców Konnych, który zginął 20 sierpnia 1944 roku na wzgórzu 113 niedaleko Chambois w trakcie wydawania rozkazów ze swojego czołgu; został trafiony przez niemieckiego snajpera. Był bohaterem bitwy pod Falaise. Pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Przejazd do miasta Chambois wyzwolonego przez I Dywizję Pancerną – 10 Pułk Dragonów pod dowództwem majora Zgorzelskiego, który został honorowym obywatelem miasta. Panorama wzgórza Mont Ormel; widok z trasy Falaise – Chambois, wzgórze nazywane przez żołnierzy I Dywizji Pancernej „Maczugą”. Przejazd do Muzeum w Mont Ormel, które jest usytuowane w miejscu, gdzie niemiecka armia skapitulowała po walkach z I Polską Dywizją Pancerną i Armią Kanadyjską. Zobaczymy także Czołg Sherman nazwany Maczek na cześć Generała, dowódcy I Polskiej Dywizji Pancernej, pomnik ufundowany przez mieszkańców Coude hard i Mont Ormel w 1965 roku. Widok na Dolinę Dives. Było to pole walki pod Mont Ormel, to tutaj potężna armia niemiecka została zatrzymana i rozbita przez I Polską Dywizję Pancerną między 18 a 21 sierpnia 1944 roku – to miejsce Polacy nazwali „psim polem”, natomiast Gen. Eisenhower „polskim pobojowiskiem”. Miejscowi nazywają je „polem śmierci”. Przejazd na zakwaterowanie do hotelu w północnej Francji, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5: Wykwaterowanie, śniadanie turystyczne. Czas wolny. Po południu wyjazd w stronę Polski. UWAGA: radzimy przygotować się do drogi powrotnej, należy spożyć treściwy posiłek oraz zaopatrzyć się w suchy prowiant i napoje do autokaru.

Dzień 6: Śniadanie turystyczne, powrót do Gdyni około południa. Zakończenie wycieczki.

 

* śniadanie turystyczne – posiłek w formie pikniku na świeżym powietrzu z dostępem do pieczywa, serów, wędlin, dżemów, wody, soków oraz kawy i herbaty

Więcej
Normandia Normandia Normandia Normandia Normandia noemandia_01
Normandia

Cena wyjazdu obejmuje:

– transport nowoczesnym autokarem

– zakwaterowanie w obiektach klasy turystycznej (*/**)

– wyżywienie zgodnie z programem: śniadania turystyczne i obiadokolacje

(dodatkowo, gdzie czas tylko pozwoli będziemy organizowali pikniki)

– opiekę pilota

– ubezpieczenie NNW, KL i bagażu

– opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie obejmuje

– Muzeum Lądowania w Arromanches: €6,5

– Memorial de Montormel: €4,5

– Omaha Beach Muzeum: €4,5

– Overlord Muzeum: 5€

– Muzeum Pamięci Bitwy w Normandii w miejscowości Bayeux – €5,5.

– Taksa klimatyczna – 4€

Grupa wspólnie podejmie decyzję, które z muzeów odwiedzi. Będzie to zależało również od zapasu czasu.