Portugalia

miejsca, miasta i zabytki

Nasi przewodnicy:

Porto: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/patrycja-bielska-do-couto/

Lizbona: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/marcin-martinho/

Madera: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/renata-sadko-nobrega/

 

 

Lizbona i okolice

Stolicą Portugalii jest Lizbona. Najłatwiej zacząć ją zwiedzać od Praça de Comércio, gdzie kiedyś znajdował się pałac królewski, a obecnie stoi tam pomnik króla Józefa I. To właśnie na jego panowanie przypadło zniszczenie miasta przez trzęsienie ziemi (rok 1755). Z placu blisko jest do ścisłego centrum miasta, jakim jest Rua Augusta oraz Plac Rossio. W średniowiecznej części miasta znajduje się kościół patrona nowożeńców (święty Antoni z Lizbony) oraz katedra Sé – zbudowana na miejscu dawniejszego meczetu. Jednym z najpiękniejszych budynków miasta jest manierystyczny kościół São Vicente de Fora, a także Panteon Narodowy, gdzie spoczywają wybitni Portugalczycy: od Henryka Żeglarza po śpiewaczkę fado Amalię Rodriguez. Najsłynniejszym punktem widokowym miasta jest osłonięte winoroślami Moradouro de Santa Luzia, stąd blisko do zrujnowanego zamku świętego Jerzego, w którego średniowiecznych murach toczy się zwyczajne życie Lizbończyków. 30 km od Lizbony leży jedna z najbogatszych miejscowości Portugalii Cascais. Miejsce wypoczynku rodziny królewskiej, przyciągające szerokimi plażami oraz dużym portem jachtowym. W pobliżu stolicy znajduje się również zabytkowa Sintra: z Zamkiem Maurów, romantycznym Pałacem Pena, średniowiecznym Pałacem Narodowym, Klasztorem Kapucynów, inspirowanym architekturą Mogołów Pałacem Monserrata oraz pełnym cudów „Pałacem Milionera Monteiro”. Także niedaleko z Lizbony do słynnego przylądku Cabo de Roca – najdalej położnego na zachód punktu lądu stałego w Europie.

Fatima i klasztory w Batalha oraz Alcobaça

Według nauczania Kościoła katolickiego, pochodzące z roku 1917 objawienie Matki Boskiej w Fatimie nie jest sprzeczne z dogmatami wiary. Fatima obecnie jest jednym z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego, chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów z całego świata, które skupione jest w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Sanktuarium obejmuje dwie bazyliki, domy rekolekcyjne, a przede wszystkim Kaplicę Objawień  zbudowaną w miejscu objawienia Maryi trójce dzieci. Kaplica pomimo licznych renowacji zachowała swój pierwotny, ludowy charakter.

W odległości 20 km od słynnego sanktuarium znajduje się klasztor w Batalha, którego budowa rozpoczęta w roku 1385, trwała 150 lat. Klasztor uważany jest za symbol zapoczątkowanej przez Jana I dynastii z Aviz oraz mistrzowskie połączenie architektury gotyckiej i mauretańskiej, kojarzonej ze względu na piękne krużganki (Krużganek Królewski, Krużganek Alfonsa V). Natomiast dalej na zachód znajduje się słynne opactwo cystersów w Alcobaça, mogące się poszczycić największym w Portugalii Kościołem Santa Maria.

Aveiro, Nazaré, Coimbra

Oprócz charakterystycznej stolicy i ośrodków kultu religijnego warto zajrzeć do mniej znanych w świecie miast Portugalii. Miłośnicy nadmorskich miejscowości powinni odwiedzić Aveiro, gdzie oprócz możliwości wypoczynku nad oceanem, warto zwrócić uwagę na elewacje domów, wykonanych z azulejos – czyli cienkich ceramicznych płytek. Podobny charakter posiada Nazaré, słynące z wyjątkowo wysokich fal, a także tym, że mieszkający tam rybacy do dnia dzisiejszego noszą tradycyjne stroje ludowe. W mieście również warto zajrzeć do barokowego Kościoła Nossa Senhora de Nazaré, będący ośrodkiem lokalnego kultu maryjnego. Z kolei położona w głębi Coimbra jest najważniejszym i najstarszym ośrodkiem akademickim kraju. Tamtejszy uniwersytet został założony w roku 1290, a na zwiedzenie zasługuje również romańska katedra z XII wieku, podkreślająca prestiż tej dawnej stolicy kraju (Combra była stolicą Portugalii do roku 1255).

Porto

Drugim co do wielkości miastem Portugalii jest Porto. Zwiedzanie miasta zwykle rozpoczyna się od średniowiecznej dzielnicy z kościołem świętego Franciszka z Porto, otoczonej XV-wiecznym murem. W pobliżu dzielnicy położone jest handlowe centrum miasta, w którym można odnaleźć budynki zbudowane w licznych stylach architektonicznych, pochodzących z różnych okresów historycznych. Dzielnica rozciąga się od osiemnastowiecznego Placu Wolności, przechodząc przez dwukondygnacyjny most Ponte dom Luís I, łączący stare miasto z miejscowością Vila Novade Gaia. Miejscowość ta znana jest ze składowania słynnego na cały świat lokalnego wina. Na zachód od centrum znajduje się zabytkowa dzielnica Boavista. Warto również poświęcić czas na zwiedzanie doliny rzeki Douro, zwłaszcza zabytkowym składem pociągu, aby podziwiać ciągnące się aż do granicy z Hiszpanią winorośle.

Więcej