Wizytę w stolicy Norwegii najlepiej rozpocząć od spaceru po deptaku Karl Johans. Mieszczą się tam najważniejsze budynki w mieście: Pałac Królewski, Teatr Narodowy, Parlament, a przede wszystkim Opera – uchodzącą za jeden z symboli miasta. Jej ukośny dach jest atrakcyjnym punktem widokowym, umożliwiającym podziwianie tego różnorodnego miasta. Najbardziej nowoczesną dzielnicą jest Aker Brygge, gdzie mieści się Centrum Nagrody Nobla. Mekką hipsterów jest Grünerløkk. W Oslo również znajduje się średniowieczna twierdza Akerhus, a także ozdobiony licznymi rzeźbami Park Vigelanda. Na uwagę zasługują zarazem muzea z pracami Edvarda Muncha – twórcy słynnego „Krzyku”. Warto również wybrać się na półwysep Bygdøy, przyciągający turystów ciekawymi zbiorami, poświęconymi odważnym żeglarzom z różnych epok (Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tikio oraz Muzeum Farm). Również dla odważnych czeka wieża skoczni narciarskiej Hollmenkollen, której królem swego czasu był Adam Małysz.
Portowe miasto Stavenger trzeba odwidzieć ze względu na drewnianą zabudowę zabytkowej części miasta. W Stavanger mieszczą się, oprócz jedynej norweskiej katedry, interesujące muzea: Norweskie Muzeum Ropy Naftowej oraz Muzeum Konserw. Z nadmorskiego miasta organizowane są rejsy do słynnego fiordu Lysefjord oraz położonego nad nim klifu Preikestolen o wysokości 604 metrów – jednej z największych atrakcji turystycznych kraju. Kolejnymi perełkami regionu są zielona dolina Frajford oraz wodospad Manfossen.
Bergen, uchodzące za kulturalną stolicę kraju, położone jest wśród malowniczych wzgórz. Najsłynniejszym wzgórzem jest Floren, do którego można dotrzeć kolejką górską. Natomiast najchętniej zwiedzaną dzielnicą miasta jest zabytkowa dzielnica Bryggen. W drewnianych domach dzielnicy żyli niegdyś kupcy, którym poświęcone jest Muzeum Hanzeatyckie. Na obrzeżach miasta znajduje się z kolei Muzeum Troldhaugen, poświęcone Edwardowi Griegowi, czyli najsłynniejszemu norweskiemu kompozytorowi. Na wschód od Bergen mieści się wioska Flåm, gdzie znajduje się początkowa stacja dwudziestokilometrowego odcinka kolei, wiodącego wzdłuż fiordu. Na północ od Bergen znajduje się secesyjne Ålesund z muzeum architektury Art Nouveau.
Niezwykłe pod względem architektonicznym miasto znajduje się w pobliżu Sunnmøre, wysokich na 2000 m.n.p.m gór, wynurzających się z fiordów. Wśród z nich wyróżnia się szczególną urodą Geirangerfjord. Niezapomniane widoki zagwarantuje podróż Drogą Orłów i Drogą Trolli. Również niedaleko od Ålesund mieści się wyspa Runde, słynąca z rezerwatu przyrody Goksøyrmyran, gdzie można podpatrywać życie maskonurów na ptasim safari.
Trondheim, czyli dawna stolica Norwegii i katolickiego arcybiskupstwa, jest miastem z bogatą historią oraz niezwykłymi muzeami. O dawnej świetności miasta przypominają dwa z nich: Sverresborg oraz Erkebispegården z wieloma znaleziskami archeologicznymi oraz kolekcją koronnych klejnotów, należących do norweskich władców. Współcześnie miasto szczyci się jedną z najlepszych uczelni w kraju, jakim jest Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny, opiekujący się Muzeum Historii Naturalnej i Archeologii. Oprócz w nich w mieście znajduje się Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Ludzi Niesłyszących oraz otoczone ogrodem botanicznym Ringve Museum z bogatą kolekcją instrumentów muzycznych z różnych stron świata. Trondheim również słynie z zabytkowych linii tramwajowych, a także jedynej na świecie windy dla rowerów – Trampe. Niezwykła winda usytuowana jest niedaleko symbolu miasta, jakim jest Gamle Byro – ozdobny most, zwany Bramą Szczęścia.
Największym miastem północnej Norwegii jest Bodø – baza dla samolotów NATO. Z pewnością warto odwiedzić tam Norsk Luftfartsmuseum, muzeum lotnictwa, w którym prezentowane są legendarne samoloty: od Spitfierów z Bitwy o Anglię po pamiętające czasy „zimnej wojny” U-2. Około 10 km na południowy wschód od miasta mieści się cieśnina Saltstraumen, której wody formują się w potężne wiry o średnicy 10 metrów i głębokości 5 metrów. Jednym z atrakcyjniejszych miejsc położonych za kołem podbiegunowym są wyspy Lofoty, przyciągające zwiedzających pięknem przyrody: jeziorami, fiordami oraz górami. Jak na warunki podbiegunowe jest tu ciepło (podobno temperatury porównywalne do polskiego wybrzeża). Archipelag słynie z połowów dorsza. Warto zatem odwiedzić osadę Nusfjord, gdzie najlepiej zachowało się tradycyjne życie rybaków, a także zobaczyć drewniany kościół w Kabelvåg, mogący pomieścić 1200 wiernych. Z kolei Tromsø może poszczycić się najdalej wysuniętym na północ browarem. Woda wykorzystywana do produkcji piwa czerpana jest z lodowca. Atrakcją tego miasta są również liczne skocznie narciarskie oraz mięso z renifera. Jeszcze dalej na północ położony jest, uważany za perłę Arktyki archipelag Svalbard, gdzie z łatwością można spotkać niedźwiedzie polarne.