Niemcy

miejsca, miasta i zabytki

Nasi przewodnicy:

Berlin i Poczdam: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/marek-malinowski-przewodnik-berlin/

 

 

Berlin i Brandenburgia

Stołeczny Berlin jest obecnie największym miastem w Unii Europejskiej (3,4 miliony mieszkańców). Oprócz Bramy Brandenburskiej, symbolem miasta są pozostałości po długim na 156 km murze, dzielącym w latach 1961-1989 pierwszy i drugi świat. Najwyższym budynkiem w mieście jest wysoka na 368 metrów wieża telewizyjna, zwana “teleszpragiem”. W pobliżu wieży znajduje się gotycki Kościół Najświętszej Marii Panny. Obecnie najważniejszymi budynkami w Berlinie jest siedziba parlamentu niemieckiego (Reihstag) oraz neorenesansowy Czerwony Ratusz – siedziba burmistrza oraz rządu kraju związkowego, ozdobiona Fontanną Neptuną. Stolica Niemiec może poszczycić się wieloma miejscami o historycznym znaczeniu: przeznaczoną na 1500 miejsc ewangelicką katedrą Berliner Dom, Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma, Kolumną Zwycięstwa – upamiętniającą zwycięskie wojny z Francją i Austrią, prowadzące do zjednoczenie Niemiec. Jednak największą atrakcją miasta jest Wyspa Muzeów, gdzie znajdują się: Muzeum Pergamońskie (Zbiory Sztuki Starożytnej, Muzeum Azji Przedniej, Muzeum Sztuki Islamskiej), Stare Muzeum (Muzeum Egipskie i Antikensammlung), Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Dahlem Museum. Oprócz tego w Berlinie jest wiele miejsc znakomicie nadających się do spacerów, takich jak słynny Alexanderplatz, Tiergarten, a przede wszystkim kompleks Ogrody Świata. Melomani z kolei powinni zawitać do Filharmonii Berlińskiej. Będąc w Berlinie warto wybrać się również do pałacu letniego w Charlottenburg, Poczdamu z rokokowym pałacem Sanssouci, a także na Tropikalną Wyspę. Natomiast w odległości 100 km od metropolii znajduje się miejscowość Gross Schoenebeck. Znajduje się tam Park Dzikich Zwierząt Scorfielde.

Bawaria

Największym miastem Bawarii jest Monachium, gdzie można zwiedzić historyczne miejsca, takie jak Kościół Mariacki, Nowy i Stary Ratusz, Odeonsplatz oraz Park Olimpijski, gdzie w 1972 roku odbyły się Letnie Igrzyska. W Monachium również warto zawitać do znanych na całym świecie piwiarni: Maßbier – gdzie podaje się ten trunek w litrowych kuflach, a także Hofbräuhaus, gdzie swoją karierę polityczną zaczynał Adolf Hitler. Innymi znanymi miastami Bawarii jest Norymbergia, Bayreuth oraz Ratyzbona. Nad Norymbergą góruje cesarski zamek. Główną atrakcją miasta jest zabytkowe Stare Miasto z późnogotycką studnią Schöner Brunnen, kościół świętego Wawrzyńca z dziełami Wita Stwosza, a także zabudowa mieszczańska (Dom Albrechta Dürrera i Dom Tucherów). Warto pamiętać, że w norymberskim Pałacu Sprawiedliwości odbyły się procesy, osądzające hitlerowskich zbrodniarzy. Bayreuth jest miastem wielkiego kompozytora Ryszarda Wagnera. W tamtejszym Teatrze Operowym odbywają się słynne wagnerowskie festiwale. Natomiast Ratyzbona jest modelowym przykładem bawarskiego gotyku. Tamtejsza starówka została wpisana na listę UNESCO. Ratyzbona jest rodzinnym miastem papieża Benedykta XVI. Oprócz zabytkowych miast Bawaria może poszczycić się również pięknem przyrody. W Alpach Bawarskich mieści się wiele malowniczych widoków, gdzie znajdują się najpiękniejsze zamki świata, czyli Hohenschwangau i Neuschwanstein, szalonego króla Ludwika II, który również kazał sobie wybudować sztuczną jaskinię w pobliżu Linderhof – miejscowości z pięknym, neobarokowym pałacem, wzorowanym na Petit Trianon w Wersalu.

Saksonia

Stolicą historycznej Saksonii jest Drezno, zwane również “barokową Florencją”. Szczególnie godny zwiedzenia jest późnobarokowy pałac Zwinger, którego ozdobą jest Galeria Obrazów Starych Mistrzów, zawierająca dzieła takich tytanów malarstwa jak Tycjan czy Rubens. Niedaleko Drezna znajduje się Miśnia, odwiedzana przede wszystkim ze względu na słynną manufakturę porcelany. Natomiast największym miastem Saksonii jest Lipsk, kojarzony między innymi z jedną z największych porażek militarnych Napoleona (tak zwana „bitwa narodów z roku 1813). Historyczne miasto, ozdabia Nowy Ratusz i Augususplatz, a także Piwnica Auerbacha, upamiętniona przez Goethego w „Fauście”. Miasto obecnie przyciąga młodych artystów, czego żywym dowodem jest zadaszony pasaż handlowy Madlerpassage oraz galeria sztuki współczesnej (Alte Spinnerei), mieszcząca się w dawnej Lipskiej Przędzalni Bawełny. Innymi pięknymi miastami Saksonii są: Magdeburg, Hildesheim, Queldinburg oraz Eisleben. Zwłaszcza Magdeburg słynie z gotyckiej katedry św. Katarzyny i św. Maurycego, gdzie spoczywa cesarz Otton I w pobliżu figur, przedstawiających Panny Mądre i Panny Głupie. Natomiast w magdeburskim Starym Ratuszu mieści się kopia Jeźdźca Magdeburskiego. Oprócz tego w Saksonii znajdują się ciekawe muzea poświęcone symbolom nowoczesności: Eisenach jest punktem obowiązkowym dla miłośników motoryzacji, z kolei w Dessau mieści się muzeum Bauhausu, jednej z najważniejszych uczelni artystyczno-rzemieślniczej. Niedaleko granicy z Czechami mieści się tak zwana Szwajcaria Saksońska (zwana czasem Saską), stanowiąca popularne miejsce pieszych i rowerowych wędrówek. Godna polecenia jest zwłaszcza 112 kilometrowa Droga Malarzy, przypominająca niezwykłą atmosferę dzieł niemieckich romantyków takich jak Caspar David Friedrich, a także tak zwane „Baszty”, czyli strzeliste skały wyrastające ponad dolinę Łaby. Warto również pamiętać, że jedną z największych atrakcji Saksonii jest założony przez Słowian Połabskich Budziszyn, w którego okolicach znajduje się największy w Niemczech labirynt.

Nad Renem

Ren, czyli jedna z najdłuższych rzek Europy przepływa głównie przez Niemcy. Największymi atrakcjami turystycznymi terenów nad rzeką jest jezioro Bodeńskie oraz Dolina środkowego Renu. Trzecie pod względem wielkości jezioro w Europie, położone jest na pograniczu Niemiec Austrii i Szwajcarii. Jezioro słynie z pięknych wysp: na Lindnau odbywają się coroczne spotkania laureatów nagrody Nobla, a na wyspie Reichenau mieści się pochodzące z VIII wieku opactwo benedyktyńskie, gdzie znajdują się cenne manuskrypty z epoki karolińskiej. Jednak największą popularnością cieszy się Mainau, zwana również wyspą kwiatów – pełna egzotycznych roślin. Wyspa należy administracyjnie do Konstancji, w której warto zwiedzić katedrę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny oraz budynek konklawe, gdzie wybrano papieża Marcina V, kończące wielką schizmę zachodnią w XV wieku. Jednym z dopływów rzeki jest Men, nad którym mieści się Frankfurt – międzynarodowe centrum finansowe. Nad Menem położony jest również przypominający Toruń Würzburg – uważany za początek Szlaku Romantycznego. Dalej na północ mieści się Dolina Środkowego Renu, mieszcząca się pomiędzy Bingen a Bonn (stolicy dawnej Republiki Federalnej Niemiec). Najpiękniejszymi zamkami regionu są średniowieczny Marksburg oraz położony na skalistej wyspie Pfalzgrafenstein. Z kolei za symbol romantyzmu uchodzi zamek Stolzenfels, gdzie ponoć znajduje się wyprodukowane przez alchemików złoto. W tym samym regionie mieszczą się również uznane uprawy winorośli oraz sztuczny gejzer Andernach, wpisany do księgi rekordów Guinessa jako największy „zimny gejzer” świata. Nad Renem mieszczą się historyczne miasta: opiewana przez Wagnera Wormacja, ważne dla „okresu burzy i naporu” Mannheim, kolebka druku Moguncja czy też Wiesbeden (miejsce pochówku Marka Hłaski). Jednak najważniejszym spośród nich wydaje się być Kolonia, gdzie znajduje się słynna Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny, jeden z najstarszych niemieckich uniwersytetów, a także wiele muzów, spośród których wyróżnia się Wallraf-Richartz Museum z dziełami Stephana Lochera. Kolonia również może się poszczycić największym skupieniem browarów na świecie. W pobliżu miasta znajduje się Europa Park, gdzie na ponad 90 hektarach, zorganizowano trzynaście europejskich stref tematycznych, ponad 100 pokazów, a także 11 kolejek górskich. Niedaleko Kolonii znajduje się również Akwizygran – dawna siedziba Karola Wielkiego – a także jeden z największych niemieckich parków rozrywki Phantasialand. Na północ od Kolonii, w pobliżu Duisburgu znajduje się Xanten – ceniony park archeologiczny, upamiętniający czasy Imperium Rzymskiego.

Niemieckie wybrzeże

Największymi portowymi miastami Niemiec są Hamburg, Brema oraz Lubeka. Zwłaszcza Hamburg – położony 100 km od wybrzeża – może poszczycić się jednym z największych portów w Europie. W Hamburgu warto zobaczyć Speicherstadt oraz HafenCity. Speicherstadt jest największym na świecie kompleksem, powiązanych ze sobą magazynów, przerobionych obecne na muzea, knajpki i restauracje. Z kolei HafenCity jest nowoczesną dzielnicą z pięknym budynkiem Filharmonii (Elbphilharmonie). Do najciekawszych budynków w mieście należą także historyczny Ratusz, park miniatur z największym modelem kolejkowym na świecie (Das Miniatur Wunderland), a także dziewięciopiętrowe muzeum morskie (Internationales Maritimes Museum). Atrakcją miasta jest również położony pod wodą, długi na 400 metrów tunel (Alter Elbtunnel), a także rozrywkowa dzielnica St. Pauli – stolica „czerwonych latarni” oraz alternatywnego stylu życia. Na północ od Hamburga mieści się graniczący z Danią region Szlezwik-Holsztyn, odwiedzany ze względu na skansen w Kilonii oraz Muzeum Niemieckich Łodzi Podwodnych w Laboe. W Bremie z kolei warto zwiedzić Stare Miasto. Znajduje się tam: Ratusz, pomnik na cześć bohatera „Pieśni o Rolandzie”, romańska katedra świętego Piotra oraz pochodzący z XVI wieku dom cechowy. Obok domu cechowego mieści się Böttcherstraße, unikalna uliczka w stylu modernistyczno-funkcjonalnym. Najciekawszym muzeum miasta zdaje się Muzeum Zamorskie, obejmujące zbiory z najbardziej egzotycznych zakątków globu. Z kolei Lubeka zwana „Miastem Siedmiu Wież”, wyróżnia się wpisanym na listę UNESCO Starym Miastem oraz związkiem z wielkimi literatami XX wieku. Z Lubeki pochodzą Henryk i Tomasz Mannowie, a w mieście znajduje się Dom Buddenbrooke’ów – miejsce akcji jednej z najważniejszych powieści niemieckiego noblisty. Warto również wybrać się na zwiedzanie Makleburgii, gdzie można podziwiać malarstwo niderlandzkie w Muzeum Narodowym w Schwerin, gotycką kolegiatę w miejscowości Gustow oraz wybrać się na wyspy. Na wyspie Rugia znajduje się gród z czasów słowiańskich, a także przylądek Arkona z dwiema latarniami morskimi. Na wyspie Uznam koniecznie trzeba zobaczyć rakietowy ośrodek badawczy Preenemunde.

Zobacz oferty wycieczek szkolnych do Niemiec!

Więcej

PODOBNE OFERTY

Królewska Skandynawia Promami przez Lund, Malmö i Kopenhagę

Zobacz

Bajkowe Czechy i Dolny Śląsk Na wskroś przez magiczne Czechy

Zobacz

Dolny Śląsk, Czechy i Saksonia Wrocław – Praga – Drezno

Zobacz

Małopolska od A do Z Z Wadowice do Pięknego Krakowa – Energylandia – Jasna Góra i Kopalnia soli w Wieliczce

Zobacz

Wszystkie oblicza Dolnego Śląska Wzdłuż granicy z Czechami

Zobacz