Meksyk

miejsca, miasta i zabytki

Chichén Itzá

Za największą atrakcję turystyczną Meksyku uważany jest miasto Chichén Itzá, uważane również za jeden z nowych cudów świata, budowane przez Majów i Tolteków. Najsłynniejszą budowlą w mieście jest piramida schodkowa Kukulkana, uważana za kamienny kalendarz. Oprócz charakterystycznych piramid zwracają uwagę: długie na 150 metrów boisko do rytualnej gry w piłkę z twardej gumy, a także tak zwana Święta Studnia o średnicy 60 metrów i głębokości 58 metrów. Studnia, zwana cenote, jest tak naprawdę naturalnym zbiornikiem wodnym w skałach wapiennych, które według indiańskich wierzeń prowadziły one do zaświatów. Warto dodać, że niedaleko Chichén Itzá mieści się kurort Cancun, słynącego nie tylko z pięknych plaż, lecz również pozostałościami po prekolumbijskich budowniczych piramid. Cancun stanowi alternatywę dla tracącego w ostatnim czasie na popularności Acapulco – ciągle zachwycającego pięknymi plażami oraz sąsiedztwem gór.

Mexico City

Mexico City jest nie tylko stolicą Meksyku, lecz największym miastem zachodniej półkuli globu (zamieszkuje je ponad 20 milionów ludzi). Miasto zbudowane jest na gruzach Tenochtitlan – legendarnej stolicy Imperium Azteków – o czym przypominają znajdujące się w centrum miasta kanały Xochimilco oraz Tempo Mayor. Ta schodkowa piramida służyła w czasach prekolumbijskich do składania ofiar z ludzi na cześć bogów, zapewniających według azteckich wierzeń słońce dla całego świata. Główny plac miasta Zocalo, a także pobliska starówka tętni życiem przez całą dobę – również artystycznym – gdyż często można tam podziwiać występy przebranych w pióropusze tancerzy, zwanych concheros. Jednak najsłynniejszym artystą miasta jest malarz Diego Riwera (znany również jako mąż Fridy Kahlo), który zdobył sławę jako twórca łączący w swoich dziełach motywy sztuki indiańskiej oraz dwudziestowiecznych kierunków w sztukach plastycznych, takich jak fowizm i kubizm. Jego prace można podziwiać w Pałacu Narodowym, Pałacu Sztuk Pięknych oraz muzeum poświęconym wyłącznie jego słynnym, kolorowym muralom. Poza tym w Mexico City znajduje się 150 muzeów. Wśród nich zasługuje na uwagę przede wszystkim Narodowe Muzeum Antropologii z licznymi pozostałościami po prekolumbijskich mieszkańcach Meksyku. Muzeum znajduje się na obrzeżach lasu Chapultepec – największego parku miejskiego, który podobnie jak zabytkowe dzielnice z czasów kolonialnych stanowią znakomite miejsce do odpoczynku. Warto również pamiętać, że w stolicy Meksyku mieści się również Audytorium Narodowe dla 10 tysięcy słuchaczy, uznano za najlepszą salę koncertową na świecie, a także Estadio Azteca – jeden z największych stadionów świata, gdzie dwukrotnie rozgrywano finał mistrzostw świata w piłce nożnej – w roku 1970 i 1986. Osobom spragnionym mocnych wrażeń powinna spodobać się Wyspa Lalek, gdzie rozwieszone na drzewach i krzewach zabawki, przypominają scenerię horroru.

Zacetas

Wizytę w mieście poleca się ze względu na zapierającą dech w piersiach przejażdżkę kolejka linową, umożliwiającą podziwianie panoramy miasta z widokiem na kolorowe domy. Warto również zwiedzić miejscowe muzea z dziełami takich mistrzów jak Pablo Picasso i Marc Chagall.

Campache

Położone nad zatoką Meksykańską Campache słynie z otoczonego murami Starego Miasta. Wśród licznych zabytków miasta na szczególną uwagę zasługuje barokowy kościół Templo de San Jose. Jedna z iglic świątyni zwieńczona jest latarnią morską. Natomiast położona na głównym skwerze miasta katedra stanowi pomysłowo podświetlane tło do często organizowanych tam koncertów orkiestr dętych. Miasto, które w przeszłości często stanowiło obiekt napaści piratów – między innymi słynnego sir Francisa Drake’a – słynie z barwnej i jaskrawej zabudowy, ozdobionej licznymi kafelkami.

Oaxaca

Powstała na gruzach azteckiego obozu wojskowego Oaxaca uważana jest za najbardziej indiańskie miasto Meksyku. Warto je odwiedzić ze względu na dwie budowle. Datowanej na siedemnasty wiek katedry z barokową fasadą w stylu platerseco (określanej również „stylem złotniczym”, nawiązującej do geometrycznych ornamentów sztuki mauretańskiej). A także zdobiony obficie złotem kościół Santo Domingo z dekoracją stiukową, typową również dla sztuki Majów. Niedaleko miasta znajdują się stanowiska archeologiczne w Monte Albán, gdzie wokół Wielkiego Placu piętrzą się w górę masywne piramidy schodowe o szerokości 43 metrów, unikalna budowa na planie trójkąta, zwana przez badaczy obserwatorium, a także boiskiem do rytualnej gry w piłkę.

Quaretero i San Miguel de Allaende

Queretero znane jest z akweduktu złożonego z 74 ogromnych łuków, a także pamiętane jest przez Meksykanów jako miejsce uchwalonej w roku 1917 konstytucji. Pobliskie San Miguel de Allaende słynie z wydobycia srebra oraz zbudowanego z różowego kamienia zabytkowy kościół na Plaza Principal. Natomiast znakomicie zachowane fortyfikacje oraz Sanktuarium Jesús Nazareno de Atotonilco zostały w roku 2008 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pueblo

W historycznym centrum miasta na wyróżnienie zasługuje katedra z najwyższą dzwonnicą w kraju, barokowy kościół Santo Domingo, Muzeum Sztuki Sakralnej w Santa Monica oraz twierdza Loreto z muzeum walk o niepodległość Meksyku. Według legendy miasto zostało zbudowane na planie, wyznaczonym przez anioły. Warto dodać, że w 1832 roku miasto przejściowo pełniło funkcję stolicy kraju.

Tlacotalpan

Miasto jest wzorcowym przykładem połączenia hiszpańskiej i karaibskiej architektury, wyróżniającej się szerokimi ulicami oraz kolorystyką zabudowy. Miejsce słynie z festiwalu Calderona, a zwłaszcza z Dnia Byka – polegającego na pędzeniu byków przez miasto, co przypomina zwyczaj znany z hiszpańskiej Pampeluny. Festiwal jest okazją do zapoznania z tradycyjnymi potrawami regionalnymi, czyli rybami oraz nadziewanymi pomarańczami.

Kryształowa Jaskinia w Naica

Jaskinia, stanowiąca część czynnej kopalni ołowiu, srebra i cynku, słynie z największych na świecie kryształów gipsu. Tak zwana Kaplica Sykstyńska kryształów mieści się 300 metrów pod ziemią, gdzie można natknąć się na długie do 15 metrów kryształy selenitu. Nie ma takiego drugiego miejsca na Ziemi, gdzie można na kilkumetrowe, przezroczyste róże i kolumny, osiągając również wagę 55 ton. Niestety w celu ochrony unikalnych kryształów zwiedzenia jaskini jest zabronione.

Więcej