Litwa

miejsca, miasta i zabytki

Wilno

Wilno jest stolicą oraz największym miastem Litwy. Wileńska Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Symbolem miasta jest wieża zamku Giedymina, z której rozpościera się piękna panorama na okolicę. Równie ważny dla historii miasta jest plac Katedralny, gdzie mieści się biała Bazylika Archikatedralna, a także Zamek Dolny – rekonstruowana do dnia dzisiejszego siedziba Wielkich Książąt Litewskich. Warto również zajrzeć do budynków założonego w XVI wieku Uniwersytetu Wileńskiego, obecnie Uniwersytetu Litewskiego, gdzie wyróżnia się ozdobiona freskami sala imienia profesora Joachima Lelewela oraz zabytkowe kościoły: św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelisty. Natomiast w podziemiach uniwersytetu znajduje się niewielka świątynia, poświęcona bogom religii Bałtów. Warto pamiętać, że w Wilnie przebywali wybitni polscy twórcy: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Stanisław Moniuszko oraz Czesław Miłosz. Zresztą do dnia dzisiejszego Wilno zachowuje swój artystyczny charakter, dzięki takim miejscom jak ulica Zamkowa, Zaułek Literacki czy „Niezależna Republika Zarzecza” – niewielki obszar nad rzeką Wilejką z ekologicznym bazarkiem i skwerem Tybetańskim. Nie mniej ważnym symbolem miasta jest Kaplica Ostrobramska z cudownym obrazem Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia – jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych Europy. Natomiast w okolicach Białego Mostu oraz parku Zakret można skorzystać z lotu… balonem.

Troki

Wizyta w znajdujących się niedaleko Wilna Trokach jest podróżą w czasie. Troki to przede wszystkim okazały zamek na wyspie jeziora Galwe, o który swego czasu spierali się bratankowie: Władysław (późniejszy król Polski Jagiełło) i Witold – Wielki Książę Litewski. Oprócz zamkowych komnat warto zwiedzić Muzeum Historyczne, gdzie można podziwiać między innymi szklane naczynia z Mezopotamii, a także odwiedzić kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z obrazem Matki Bożej, przed którym modlili się polscy królowie (Jan III Sobieski, Jan Kazimierz). W Trokach również można znaleźć trzy okienne domy Karaimów – ludu pochodzenia tureckiego wyznającego karaimizm, religię wywodzącą się z judaizmu.

Kowno

Drugim co do wielkości miastem Litwy jest Kowno. Oprócz rynku z XVI-wiecznym ratuszem w mieście znajduje się katedra świętego Piotra i Pawła, dawne klasztory Jezuitów i Bernardynek, a także pozostałości zamku krzyżackiego. Niedaleko Starówki mieści się pełna kawiarenek Aleja Wolności, prowadząca do soboru Archanioła Michała. W mieście położonym w miejscu, gdzie rzeka Willa wpływa do rzeki Niemen, warto zobaczyć park Ažuolynas, gdzie znajduje się ogród zoologiczny, a także Dolina Mickiewicza – ulubiony szlak spacerowy wieszcza z granitową tablicą, na którym napisany jest fragment poematu epickiego „Grażyna”.

Mierzeja Kurońska

Mierzeja Kurońska jest długim i wąskim półwyspem, otoczonym przez wody Morza Bałtyckiego i Zalewu Kurońskiego, przypominającym pustynię. Mierzeja uważana jest za jeden z najbardziej oryginalnych krajobrazów Europy została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Walory estetyczne tego miejsca zostały docenione przez wielkich pisarzy minionego stulecia: Tomasza Manna oraz Jeana-Paula Sartre’a. Na półwyspie wyróżniają się następujące miejscowości: Joudkrante, Nida i Pervalka. W Joudkrante oprócz stylowych wilii mieści się Góra Czapli – jedna z największych europejskich kolonii czapli szarych i kormoranów. Nida może poszczycić się jedną z największych latarni na litewskim wybrzeżu oraz wydmami Parnidžio. Natomiast od Joudkrante do Pervalki rozciąga się rezerwat przyrodniczy Nagliu z ruchomymi wydmami.

Kłajpeda i Połaga

Nadmorska Kłajpeda jest nie tylko rajem dla miłośników bursztynu. Oprócz zwiedzenia Starego i Nowego Miasta z ruinami zamku krzyżackiego, warto odwiedzić również legendarny browar Svyturys, a przede wszystkim Litewskie Muzeum Morza. Główną atrakcją muzeum są występy fok w delfinarium, które można podziwiać zarówno z trybun, jak też z podwodnej kawiarni z oknami widokowymi. Inną atrakcją muzeum jest lew morski. Konkurująca o miano głównego kurortu Litwy Połaga przyciąga za to zbiorami w Muzeum Bursztynu, umiejscowionym w Pałacu Tyszkiewiczów, a w jego pobliżu znajduje się Park Rzeźb. Pomiędzy Połagą a granicą z Łotwą znajduje się niewielka miejscowość Święta, w którym warto zwiedzić dawne cmentarzysko pogańskie, czyli jedno z ulubionych miejsc współczesnych rodzimowierców.

Więcej

PODOBNE OFERTY

Królewska Skandynawia Promami przez Lund, Malmö i Kopenhagę

Zobacz

Bajkowe Czechy i Dolny Śląsk Na wskroś przez magiczne Czechy

Zobacz

Dolny Śląsk, Czechy i Saksonia Wrocław – Praga – Drezno

Zobacz

Małopolska od A do Z Z Wadowice do Pięknego Krakowa – Energylandia – Jasna Góra i Kopalnia soli w Wieliczce

Zobacz

Wszystkie oblicza Dolnego Śląska Wzdłuż granicy z Czechami

Zobacz