Klimat Lizbony i okolic

LIZBONA – SINTRA 4x4 – CASCAIS – CABODA DA ROCA - OBIDOS – NAZARE – ÉVORA – DELFINY - FADO

termin:
19-26.02.2022 (8 dni)

Program wycieczki

Program (program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie):

Dzień 1: Planowy przylot do Lizbony liniami TAP Portugal o godz. 22:10. Transfer z lotniska do hotelu**** Tryp Lisboa Caparica Mar w miejscowości Costa da Caparica. Zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2: Śniadanie. Przejazd do Lizbony na zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Na początek zwiedzimy dolne i górne miasto; zobaczymy m.in.: Avenida da Liberdade, Praça Restauradores, zabytkowy Elevador Gloria i Bica, windę Santa Justa, punkty widokowe – miradouro S. Pedro de Alcântara, miradouro Portas do Sol, miradouro Senhora do Monte. Odwiedzimy dzielnice Bairro Alto i Chiado, największy portugalski plac Praça do Comércio, a także Praça do Rossio. Lunch w lokalnej restauracji. Następnie przejdziemy w kierunku starych lizbońskich dzielnic. Odkryjemy niepowtarzalny świat Alfamy oraz sąsiednich Graça i Mouraria. Spacerując po wąskich i klimatycznych uliczkach można odnieść wrażenie, że świat się tutaj zatrzymał. Czas wolny na samodzielne zatopienie się w klimacie, muzyce i zapachach Lizbony. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 3: Śniadanie. Drugi dzień zwiedzania stolicy Portugalii. Rozpoczniemy od podmiejskiej dzielnicy Belém, położonej nad samym Tagiem. To miejsce nasycone historią jak żadne inne, a także symbol czasów świetności i dobrobytu Królestwa Portugalii. Pierwszym punktem na liście będzie wejście do niesamowitego, manuelińskiego Klasztoru Hieronimitów, w którym znajdują się grobowce Vasco da Gamy oraz narodowego wieszcza, Luísa de Camõesa. Spacerując wzdłuż Tagu zobaczymy także piękny Pomnik Odkryć Geograficznych oraz słynną Torre de Belem. W godzinach lunchu odwiedzimy słynne Mercado da Ribeira – kompleks targów i małych restauracyjek, gdzie serwowane są typowe dania kuchni portugalskiej – lunch we własnym zakresie; to trzeba przeżyć, poczuć się jak Portugalczyk! Czas wolny na samodzielne odkrywanie miasta. Wieczorem natomiast kolacja w typowej tasce portugalskiej z koncertem muzyki Fado na żywo! Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4: Po śniadaniu przejazd jeepami 4×4 do pięknej Sintry – górzyste miasteczko, które zawsze było owiane aurą tajemniczości. Dzięki swojemu położeniu – między górami i oceanem – panuje tam bardzo specyficzny mikroklimat, który kilka wieków temu skłonił rodzinę królewską do wybudowania na tamtejszych wzgórzach letnich rezydencji. Korzystając z naszego środka transportu, będziemy mogli podjechać do ich stóp. Lunch w lokalnej restauracji na trasie przejazdu. Popołudniu dotrzemy do Cabo da Roca, czyli najdalej wysuniętego na zachód przylądka Europy kontynentalnej – to tutaj kończy się ziemia i zaczyna bezkres oceanu. Zboczymy też lekko z drogi w poszukiwaniu ukrytej Praia da Ursa. Według wielu to właśnie ta plaża jest najbardziej zjawiskową w całej Portugalii. Dojście do niej, to jednak nie lada przygoda, podczas której najważniejsze to patrzeć pod nogi. Dla miłośników małego offroadu, w tym samym czasie, odbędzie się przejażdżka jeepem po okolicznych bezdrożach. W zależności od miejsca zakwaterowania oraz pozostałego czasu przejazd do Cascais, urokliwego miasteczka, położonego nad samym Atlantykiem. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5: Śniadanie. Wyjazd do średniowiecznego miasteczka Obidos, znanego z kolorowej zabudowy i wąskich uliczek. Następnie przejazd na lunch w lokalnej restauracji w Nazaré! To pięknie położona miejscowość nad samym Atlantykiem, znana przede wszystkim ze względu na silne lokalne tradycje połowów ryb, jak i również z powodu ogromnych fal, na których zimą surferzy biją rekordy świata; spróbujemy je uchwycić obserwując ocean z tamtejszej latarni morskiej, czas wolny. Powrót do hotelu późnym wieczorem, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6: Śniadanie. Przejazd do miejscowości Setubal, spacer po mieście, wypłynięcie statkiem na odwiedziny dziko żyjących delfinów. Następnie przejazd do Parku Naturalnego Arrábida, gdzie odwiedzimy winiarnię znakomitego wina tego regionu. Degustacja czterech rodzajów wina, wraz z przystawkami; ser owczy, szynka, portugalska kiełbasa paio, kiełbasa chorizo, chleb i tosty. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7: Śniadanie, przejazd do serca regionu Alentejo, który ukaże nam tradycję rolnictwa sięgającą wielu pokoleń: plantacje korka, winorośli i gaje oliwne pozostają wyznacznikami wolno przepływającego tutaj czasu. Wzgórza pokryte mistycznymi rzeźbami kamiennymi pozostawionymi przez plemiona paleolityczne, fragmenty rzymskich budowli, solidne wizygockie kościoły, dzielnice zaprojektowane przez Maurów, czy budzące podziw fortece – są dzisiaj potwierdzeniem bogatej historii tego regionu. Zwiedzimy Évorę – stolicę regionu, miasto zawierające na swoim terenie całą historię Portugalii. Spacer po historycznym centrum miasta wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 1986 roku. Wizyta w Kaplicy Kości. korzystanie z uroków otoczenia, udogodnień hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 8: Śniadanie, wykwaterowanie. Transfer do portu lotniczego w Lizbonie. Wylot w stronę Polski liniami TAP Portugal o godz. 13:05. Planowe lądowanie w Warszawie o godzinie 18:05. Zakończenie wycieczki.

Więcej