Iran

miejsca, miasta i zabytki

Teheran

Teheran, czyli stolica Iranu jest 7-8 milionowym miastem, położonym na wysokości około 1500 metrów nad poziomem morza. Symbolami miast są Pomnik Azadi (Wolności) oraz budynek byłej Ambasady USA. Pomnik Azadi jest ogromną, wysoką na 50 metrów wieżą, stanowiącą wraz z trawnikami i fontannami miejsce wyciszenia w gwarnej metropolii. Istnieje możliwość podziwiania z niej panoramy miasta. Kilka przecznic dalej znajduje się budynek byłej ambasady USA ze słynnymi, propagandowymi muralami. Wizytówką miasta jest Pałac Golestan, dawna siedziba perskich szachów, który rozbudowywano między XVI a XIX wiekiem. Pałac jest atrakcyjny zarówno z zewnątrz, ze względu na ogromny kompleks parkowy, jak też wewnątrz ze względu na bogaty, orientalny wystrój. Warto pamiętać, że w pałacu odbywało się w czasie II wojny światowej spotkanie najważniejszych przywódców koalicji antyhitlerowskiej. Dobrym miejscem do zapoznania się z historią jest Muzeum Narodowe, w którym oprócz wielu eksponatów, pamiętających czasy imperium perskiego jest wiele pamiątek z czasów prehistorycznych. Innymi muzeami godnymi uwagi są Muzeum Dywanów oraz Muzeum Diamentów – znajdujące się w skarbcu narodowym banku Iranu. Aby poczuć orientalną atmosferę miasta, warto wybrać się na Wielki Bazar, stanowiący największy plac targowy tego ogromnego kraju. Warto też pamiętać, że w Teheranie znajduje się Cmentarz Polskich Żołnierzy z Armii Andersa. W północnych rubieżach miasta mieści się elegancka dzielnica Darband – ulubione miejsce weekendowych wypadów bogatych teherańczyków. Z Derbandu można wjechać kolejką liniową na górę Tochal, której szczyt – położony 3962 metrów nad poziomem morza – wymaga półgodzinnego spaceru. Natomiast 70km od Teheranu położony jest najwyższy szczyt Bliskiego Wschodu –Damavand (5610 m.n.p.m), będący jednocześnie drzemiącym wulkanem. Jedną z atrakcji górskiego Iranu jest również kilkanaście wapiennych tarasów w Badab-e Surt, które wymagają własnego transportu albo samozaparcia, potrzebnego do kilkukilometrowego marszu

Wyspa Hormoz

Położona w zatoce Perskiej wyspa Hormoz zwana jest również Czerwoną Wyspą ze względu na kolorowy piasek. Najbardziej atrakcyjnym miejscem na wyspie jest Tęczowa Dolina – pełna różnobarwnych skał i piasków, tworzących oryginalne widoki. Na wyspie również można znaleźć śnieżnobiałe góry oraz mnóstwo soli – zarówno zasoloną rzekę, jak też solne jaskinie. Wrażenie również robi zaczerwienienie wody wokół wyspy, kontrastujące z turkusowymi wodami zatoki. Warto również wiedzieć, że w XVI wieku na wyspie zbudowali twierdzę portugalscy kolonizatorzy. Co prawda po zamku zostały już tylko ruiny, których rozmach nadal robi jednak wrażenie.

Miasta na pustyni

W Iranie koniecznie trzeba zobaczyć położone na południe od Teheranu miasta na pustyni. Pierwszym z nich jest Kom, święte miasto szyitów, miejsce długoletniego pobytu ajatollaha Chomeiniego – duchowego przywódcy rewolucji z roku 1979. W Kom warto przede wszystkim zwiedzić mauzoleum Fatimy Bezgrzesznej. Z Kom, będącego religijnym centrum kraju, siedziby szkół dla mułłów, warto przenieść się do Kaszanu, określanego miastem pałaców i łaźni. Największe wrażenie wśród nich robi łaźnia sułtana Amira Ahmada, pozwalająca przenieść się w czasy dawnej Persji. Godne zobaczenia są również tradycyjne irańskie domy. Kolejnym miastem jest niewielkie Aqda, którego architektura budzi skojarzenie z kultową grą komputerową „Prince of Persia”. Natomiast Jazd, uważane jest za stolicę przedmuzułmańskiej religii Persji. Miasto warto zobaczyć ze względu na zaroastariańskie wieże milczenia. Jazd otoczony jest przez interesujące miejscowości: opustoszone miasto Kharanaq, święte miasto Zoroastrian Czak Czak oraz fortecę Meybod. Forteca służyła w czasach starożytnych jako ogromna lodówka, mieszcząca w sobie nie mniej unikalną wieżę gołębi, przeznaczaną dla 4000 ptaków, mających za zadanie dostarczanie nawozu.

Persopolis koło Sziraz

Jednym z częściej odwiedzanych miast Iranu jest Sziraz, który przyciąga turystów wpisanym na listę UNESCO Bagh-e Eram, czyli cytadelą, wyróżniającą się wśród innych kilkusetletnich budynków. Oprócz nich mieści się tam również Różowy Meczet. W Sziraz znajduje się również mauzoleum sufickiego poety Hafeza – twórcy popularnego nie tylko w Iranie, ale również w Tadżykistanie i Afganistanie. 50 km od Sziraz znajdują się ruiny po imperium dynastii Achemenidów. W Naqush i Rustam znajdują się wydrążone kilkanaście metrów nad ziemią grobowce: Kserksesa, Artakserksesa, Dariusza II oraz Dariusza I Wielkiego. Grobowce ozdobione są unikalnymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z życia nieżyjących władców. Persopolis jest pozostałością po stolicy imperium, budowanej około 500 r. p.n.e, zawierającej dziesiątki metrów płaskorzeźb, opisujących historię państwa, zawierających również odniesienia do jednej z najstarszych religii monoteistycznych świata, czyli zaratustryzmu. Największe wrażenie robi wzniesiona na rozkaz Kserksesa Brama Wszystkich Ludów. W pobliżu Persopolis znajduje się również założony przez Cyrusa II Wielkiego Pasargad, czyli pierwsza stolica imperium, po której ostał się jedynie grobowiec jej założyciela.

Shushtar

Główną atrakcją niewielkiego Shuhstar są pozostałości po trzydziestu młynach wodnych, a także tamie, wybudowanej przez rzymskich jeńców wojennych. Jeden z młynów został odbudowany w celach pokazowych. Oprócz nich w Shuhstar znajduje się zamek Salosel, w którym więziono rzymskiego cesarza Waleriana Starszego. Zamek ten pełnił również funkcje obronne podczas arabskiej inwazji na Persję na przełomie VII i VIII wieku naszej ery. W mieście warto również zajrzeć do meczetu oraz odwiedzić grób proroka Daniela. W odległości 40 km od Shustar położony jest Choqa Zambil, czyli zbudowany w XIII wieku przed Chrystusem ziggurat. Stojąca na pustyni starożytna wieża jest zachowana w bardzo dobrym stanie, podobnie jak świątynia Elamitów – tajemniczego ludu, podbitego w VI w p.n.e przez podległych im wcześniej Persów.

Więcej