Indonezja

miejsca, miasta i zabytki

Jawa

Indonezja jest krajem „tysiąca wysp”. Największą wyspą jest Jawa, gdzie znajduje się Dżakarta – założona w szesnastym wieku ośmiomilionowa stolica kraju z największym meczetem Azji Południowo-Wschodniej (Majid Istiqlal). Aby poznać historię miasta najlepiej zwiedzić Muzeum Historyczne Dżakarty oraz Muzeum Wayang, poświęcone teatrowi cieni. Jednak wyspa najbardziej znana jest z wulkanów: Mount Bromo, Kawah Ijen oraz Mount Semeru. Ten ostatni jest wizytówką Parku Narodowego Bromo-Tengger-Semeru najwyższym szczytem Indonezji i jest częściowe aktywny, wyrzucając z siebie kłęby dymu i pyłu, a w jego pobliży mieszkają Tenggerzy, czyli rdzenna grupa etniczna, wyznająca hinduizm. Oprócz wulkanów na Jawie warto zobaczyć zabytkowe świątynie w Bhurloka oraz Borodobur. Pierwsza z nich są pozostałości po sanktuarium hinduistycznym. Natomiast druga jest kompleksem świątynnym z z VIII wieku, którego piramidalna konstrukcja oddaje buddyjską wizję świata. Budowla przeznaczona do rytualnej pielgrzymki o łącznej długości 6 km, podczas której mija się 2000 reliefów.

Lombok i wyspy Gili

O ile Bali może uchodzić miejsce za zbyt skomercjalizowane, to miejscem aż nazbyt spokojnym mogą się wydać pobliskie wyspy Lombok i Gili. Wyspa oprócz wulkanu Rijami, może poszczycić się doskonałymi warunkami do surfowania. Z wyspy niedaleko do archipelagu Gili, czyli trzech niewielkich wysp, uważanych za „raj na ziemi”. Na Gili nie ma samochodów, a tamtejsze plaże przyciągają nurków ze względu na rafę koralową. Warto przy tym pamiętać, że Lombok przynależy już do Australii i Oceanii, a nie Azji.

Borneo

Borneo jest trzecią pod względem wielkości wysp na świecie. Indonezja dzieli się wyspą z Malezją. Najbardziej popularnym miejscem indonezyjskiej części wyspy jest Tanjung Isuy, czyli torfowisko znane z unikalnej fauny i flory, miejsce gdzie można zobaczyć nosacze, dzioborożce, krokodyle, a także orangutany. Natomiast w rzece Makaham istnieje możliwość zobaczenia delfinów. Rdzennymi mieszkańcami wyspy są Dajakowie Kutai, tak zwany „łowcy głów”. Ich główną siedzibą jest Muara Muntai oraz Sinta w pobliżu Ciemnej Góry, będącej wyzwaniem dla najbardziej wymagających wspinaczy.

Bali

Bali uchodzi za jedną z najpiękniejszych wysp świata, słynie przede wszystkim z pięknych plaż i rozwiniętej infrastruktury turystyczne. Oprócz odpoczynku warto jednak zwiedzić Ubud i Bangli. W Ubud można podziwiać pokaz tradycyjnych balijskich tańców, a także odwiedzić Małpi Las – gdzie wśród hinduistycznych świątyń żyją na swobodzie małpy. Natomiast zwiedzanie Bangli warto rozpocząć od punktu widokowego w Tegalalang, a także zobaczyć miejsce, gdzie produkuje się najdroższą kawę świata (Luwak Cofee). Niedaleko Bangli mieści się również hinduistyczna świątynia Kehen.

Sumatra

Drugą pod względem wielkości wyspą Indonezji jest Sumatra. Najpopularniejszą atrakcją wyspy jest Park Narodowy Gunung Leuser, gdzie można spotkać orangutany oraz pojeździć na słoniu. Natomiast w Parku Narodowym Kerinci Seblat znajduje się najwyższy wulkan Indonezji (3805 m). Jednak łatwiejszymi kraterami do zdobycia są Guning Sibayak (2212 m) oraz Gunung Sinabung (2460m). Wyspę zamieszkuje wiele plemion, żyjących w tradycyjny sposób – najłatwiej dotrzeć do Bataków, mieszkających nad jeziorem Toba. Warto pamiętać, że wokół Sumatry znajduje się mnóstwo wysp, przypominający pod względem atrakcji Lombok.

Celebes

Rdzennymi mieszkańcami wyspy Celebes są Toredżowie, wykuwający groby w skałach, zdobione drewnianymi podobiznami zmarłych. Najbardziej znanymi tego typu nekropoliami są Londo, Lemo i Ke’te. Natomiast w Sawangan znajdują się groby waruga, gdzie zmarli pochowani są w pozycji embrionalnej. Oprócz nich warto odwiedzić „miasto kwiatów”, czyli Tomohon. Na wyspie znajduje się wulkan Gunung Mahawu oraz wodospad Tincapet, a także dwa godne uwagi rezerwaty przyrody. Pierwszym z nich jest Park Narodowy Lore Lindu, gdzie żyją dzioborożce i nogale hełmiaste. Drugim jest Morski Park Narodowy Bunaken ze stromymi ścianami raf koralowych, a po parku pływają żółwie morskie, rekiny oraz delfiny.

Więcej