Hiszpania

miejsca, miasta i zabytki

Nasi przewodnicy:

Andaluzja, Malaga: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/magdalena-kokotkiewicz/

Barcelona: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/ewelina-maslowska/

Barcelona: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/sebastian-maczka/

Katalonia: https://przewodnicybezgranic.pl/przewodnicy/agata-sosnowska-przewodnik-barcelona-i-katalonia/

Nad zatoką Baskijską

Mieszkańcy górskiej Asturii rozpoczęli rekonkwistę, czyli walkę chrześcijańskich królestw przeciwko arabskiej dominacji na półwyspie Iberyjskim. Największym miastem zielonej krainy, gdzie wino wyrabia się z jabłek, jest założone w VIII wieku naszej ery Oviedo. Najważniejszym budynkiem w mieście jest gotycka Catedral de San Salvador z kaplicą Cámara Santa, gdzie przechowuje się liczne relikwie ze słynnym „krzyżem zwycięstwa” (Cruz de la Victoria). Religijną stolicą pobliskiej Galicji jest Santiago de Compastella, słynące z kultu  jednego z dwunastu apostołów – świętego Jakuba, którego grobowiec odnaleziono w IX wieku. W pobliżu kolebki państwa hiszpańskiego znajduje się autonomiczny Kraj Basków. Ważnym ośrodkiem autonomii jest Bilbao, którego największą atrakcją jest Muzeum Guggenheima – gromadzące na 11 tysiącach metrów kwadratowych dzieła najwybitniejszych artystów XX i XXI wieku. Warto dodać, że w sąsiedztwie Baskonii znajduje się jaskinia Altamira z rysunkami, pochodzącymi z czasów kultury magdaleńskiej, czyli powstałych około 13000 lat p.n.e. Z kolei z nadmorskich miejscowości wyróżnia się San Sebastián, które oprócz malowniczego wybrzeża szczyci się zarówno międzynarodowymi konkursami (od kolarstwa po sztucznych ognie), jak też cenionymi na świecie produktami lokalnymi: chistorra (kiełbasa) i cydr.

Barcelona

Najchętniej odwiedzanym miastem Hiszpanii jest Barcelona. Symbolem stolicy Katalonii, uwielbianej za gwarną i żywiołową atmosferę, jest Sagarda Familia – jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie, stanowiąca najbardziej ambitne przedsięwzięcie Antonio Gaudiego. Gaudi jest również twórcą bajecznego Parku Guell, a także tęczowego Casa Batllo. Najbardziej popularną ulicą Barcelony jest pełna ulicznych artystów La Rambla, z której warto przenieść się do zabytkowej części miasta. Dzielnica Gotycka jest labiryntem małych i krętych uliczek, prowadzących zarówno do zabytkowych świątyń (katedra świętej Eulali, Bazylika Santa Maria del Mar), jak i bardziej nowoczesnego muzeum Piccasa. Szczególną atrakcją miasta jest wzgórze Montjuic z licznymi muzeami, goszczące swego czasu Wystawę Światową EXPO (1929) oraz Igrzyska Olimpijskie (1992), wzniesienie połączone jest z miastem kolejką górską. Kolejką również można dostać się na wzgórze Tibidabo, gdzie warto zwiedzić zarówno kościół Najświętszego Serca, jak i również pobliski park rozrywki (jeden z najstarszych tego typu obiektów na świecie). U podnóża Montjuic znajduje się Palac Nacional, stanowiący siedzibę Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej, w pobliżu którego popularnością się cieszy Font Magica, czyli śpiewająca fontanna. Jednak za najpiękniejszą fontannę w mieście uchodzi przypominająca zamek Kaskada, stanowiąca prawdziwą ozdobę Parku Ciutadella. Z parku niedaleko do piaszczystej plaży (Barceloneta) i okolic Portu Vell. Niedaleko portu znajduje się L’aquarium z rekinami oraz pochodzący z XIX wieku Pomnik Krzysztofa Kolumba. Natomiast fani piłki nożnej nie powinni przejść obojętnie wobec największego stadionu w Europie, jakim jest Camp Nou.

Katalonia i Aragonia

Wybrzeże Katalonii nazywane jest Costa Brava, czyli Dzikim Wybrzeżem. Wśród licznych miejscowości turystycznych na wyróżnienie zasługuje kurort Lloret de Mar, gdzie oprócz licznych klubów znajduje się park wodny Water World i Aquatic Zoo.

Warto również zwiedzić pobliską Gironę, chętnie odwiedzaną ze względu na dawną dzielnicę żydowską oraz Pasaż Archeologiczny. Natomiast miłośnicy surrealizmu powinni odwiedzić Figueres – miejsce urodzin i śmierci Salvadora Dali, stanowiące siedzibę Muzeum i Teatru jego imienia. Stolicą sąsiadującej z Katalonią Aragonii jest Saragossa – miasto bliskie Polakom ze względu na słynną szarżę ułanów oraz powieść Jana Potockiego, zekranizowaną przez Wojciecha Hasa („Rękopis znaleziony w Saragossie”). W mieście można zwiedzić liczne zabytki – chrześcijańskie obiekty sakralne oraz pozostałości po panowaniu mauretańskim i rzymskim. Warto również zwiedzić romański Castillo Loare, dwunastowieczną twierdzę, często przedstawianą w filmach, opowiadających o realiach Średniowiecza, na przykład w „Królestwie niebieskim”.

Madryt i Kastylia

Stołeczny Madryt znany jest ze znakomitych muzeów, wśród których na wyróżnienie zasługuje Prado – jedna z największych tego typu placówek na świecie, znana z największych skarbów malarstwa hiszpańskiego. Królewskie miasto zachwyca zarówno osiemnastowiecznymi pałacami jak też wieloma nowoczesnymi budowlami, takimi jak chociażby stadion Santiago Bernabéu, gdzie mecze rozgrywa najbardziej utytułowana klubowa drużyna piłkarska, Real Madryt. Centrum położonego na wysokości 600 metrów n.p.m. miasta jest owalny plac, zwany Bramą Słońca – otoczony przez charakterystyczne kremowe budynki. Miasto słynie z licznych fiest oraz życia nocnego, koncentrującego się zwłaszcza w dzielnicach Argüelles i Moncloa, gdzie oprócz wszechobecnej muzyki tanecznej, można również posłuchać tradycyjnego flamenco. Niedaleko od Madrytu położony jest monumentalny zespół  pałacowo-klasztorno-biblioteczny Aranjuez, wybudowany z rozkazu króla Filipa II. Mieści się tam panteon królów i książąt hiszpańskich. Również niedaleko Madrytu leży dawna stolica państwa Toledo, gdzie warto zajrzeć do gotyckiej Katedry Najświętszej Marii Panny oraz twierdzy Alkazar. Miastem wyróżniającym się wśród górzystych regionów Kastylii jest położona na wysokości 1000 metrów n.p.m Segowia ze zbudowanym przez Rzymian akweduktem oraz ostatnią ze świątyń gotyckich zbudowanych w Hiszpanii. Również warto odwiedzić Avilę, gdzie żyła katolicka mistyczka święta Teresa oraz obejść mury obronne z czasów rekonkwisty. Z kolei największym miastem regionu jest trzystutysięczne Valladolid, z szesnastowieczną katedrą oraz założonym w 1346 roku uniwersytetem. Także w Valladolid znajduje się dom oraz Muzeum Carventasa – autora słynnego „Don Kichota”. Stamtąd niedaleko do miejscowości Campo de Criptana znanej z przygód „błędnego rycerza”, a także Cuenki – wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasta zbudowanego nad przepaścią.

Walencja i Andaluzja

Na południe od Katalonii znajduje się kolejny region autonomiczny Walencja. Jego stolicą jest miasto o tak samo brzmiącej jak region nazwie, słynące z gotyckiej zabudowy (Katedry w której ponoć znajduje się święty Graal, a także Giełdy Jedwabiu). Jednak ponadmilionowe miasto to nie tylko zabytki przeszłości, lecz również nowoczesne Miasto Sztuki i Nauki. W regionie Walencji warto wypocząć na Costa Blanca, czyli Białym Wybrzeżu. Dalej na południe znajduje się andaluzyjskie Costa del Sol, czyli Słoneczne Wybrzeże (oba wybrzeża uważane są za najlepsze miejsca do plażowania w Europie). Stolicą Andaluzji jest Sewilla – miasto założone ponoć przez samego Heraklesa, której symbolem jest Giralda – dzwonnica największej na świecie gotyckiej katedry. Uwolnione spod panowania muzułmanów miasto zyskało na znaczeniu dzięki odkryciu Ameryki, co przyczyniło się do rozbudowy portu. Pozostałości po kulturze mauretańskiej najbardziej widoczne są w Granadzie ze słynnym kompleksem pałacowym Alhambra oraz Kordobie, gdzie warto zobaczyć Mezquitę (Wielki Meczet). Przemieszczając się między Sewillą a Malagą warto zwrócić uwagę na bielone wapnem miasteczka.

Zobacz, jak podróżowaliśmy do Hiszpanii w poprzednich latach!

Andaluzja i Gibraltar 2018

Obóz młodzieżowy Lloret de Mar 2018 

Obóz młodzieżowy Costa Brava 2017

Hiszpania – Gorące południe kraju 2017

 

Więcej