Gruzja

Tbilisi i Mccheta

Tbilisi, czyli stolicę Gruzji zwykle rozpoczyna się od zwiedzania multikulturalnego Starego Miasta. Wśród licznych zabytków wyróżnia się największa cerkiew na Kaukazie Cminta Sameba o wysokości 84 metrów oraz pochodzące z XIX wieku łaźnie siarkowe (można z nich skorzystać o ile toleruje się zapach zgniłych jajek). Warto dodać, że dawna ulica Czarnomorska w ormiańskiej dzielnicy Avlabari została przemianowana na ulicę imienia Lecha Kaczyńskiego. Z historycznej części miasta warto przenieść się kolejką szynową na górę Mtatsaminda. Oprócz podziwiania panoramy miasta, można również zajrzeć tam to Panteonu Pisarzy i Osób Publicznych. Spoczywa tam między innymi Jaketerina Dżugaszvilli, czyli matka Józefa Stalina, który zanim stał się rewolucjonistą pobierał nauki w miejscowym seminarium. Miłośnicy sztuki powinni zajrzeć do Galerii Narodowej z kolekcją prac Niko Pirosmanaszwilego, malarza porównywanego do krynickiego Nikifora. Obrazy gruzińskiego prymitywisty przedstawiające między innymi tradycyjne uczty (supr) są obiektem pożądania wielu kolekcjonerów. Malarz wielokrotnie wykonywał (niejednokrotnie za jedzenie) szyldy miejscowych restauracji, serwujące lokalne przysmaki. Z Tbilisi niedaleko znajduje się Mccheta, uznane za „święte miasto” i siedzibę władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Prawosławnego, gdzie wśród licznych obiektów sakralnych wyróżnia się pochodzący z VI wieku naszej ery Monastyr Dżwari – wpisany na listę stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

Kurorty i góra Kazbek

Gruzja to nie tylko kraj wielowiekowych zabytków i majestatycznych twierdz, lecz również miejsc, gdzie można odpocząć. Najsłynniejszym gruzińskim kurortem jest Batumi, zwany przez niektórych stolicą tandety i kiczu. Oprócz kąpieli w Morzu Czarnym warto znaleźć również czas na odwiedzenie tamtejszego Ogrodu Botanicznego. Sławą nie ustępuje mu Ureki, słynące z namagnesowanych plaż. (Czarny piasek korzystnie wpływa na kości i układ krążenia).

 

 

Osoby preferujące wypoczynek w górach zainteresują się raczej wyprawą na pokrytą lodowcem górę Kazbek (5033 metry n.p.m). Kazbek nie jest co prawda ani najwyższą wzniesieniem Kaukazu, ani Gruzji, lecz wyróżnia się urodą i fotogenicznością, co nie znaczy, że łatwo go zdobyć. U podnóża góry znajduje się XVI wieczny klasztor Tsmindy Sameba (2100 metry n.p.m)

Twierdze i miasta w skale

Górzysty teren Gruzji oraz liczne wojny spowodowały, że na jej terenie mieści się wiele twierdz obronnych. Najbardziej docenianymi przez podróżujących obiektami tego typu są: zamek Chertwisi (zniszczona według legendy przez Aleksandra Wielkiego), obligujący do odpowiedniego stroju monaster w Alawerdi, dawna stolica królestwa Kacheti w Gremi, czy też twierdza Ananuri, położonej malowniczo nad zbiornikiem Zhinvalli. Gruzja również może pochwalić się miastami, zbudowanymi w skałach. Przede wszystkim wybudowaną na przełomie XII i XIII wieku Wardzi, a zamieszkałą w chwili obecnej przez prawosławnych mnichów. Z Wardzi niedaleko zarówno do gorących źródeł jak też gniazd orłów gruzińskich. Drugim miastem w skale jest Upliscyche, której historyczne korzenie sięgają V wieku przed naszą erą, stanowiąc unikalne połączenie architektury chrześcijańskiej oraz przedchrześcijańskiej.

 

 

Film z naszej wycieczki do Gruzji i Armenii:

 

Więcej
gruzja_01 gruzja_02 gruzja_03 gruzja_04 gruzja_05 gruzja_07
gruzja_p_02 gruzja_p_01

PODOBNE OFERTY

chiny-07

Chiny

Zobacz
p02estonia

Estonia

Zobacz
finlandia_01

Finlandia

Zobacz
02_francja

Francja

Zobacz
05grecja

Grecja

Zobacz