Gruzja

Tbilisi i Mccheta

Wizytę w Tbilisi, czyli stolicy Gruzji, zwykle rozpoczyna się od zwiedzania multikulturalnego Starego Miasta. Wśród licznych zabytków wyróżnia się największa cerkiew na Kaukazie Cminta Sameba o wysokości 84 metrów oraz pochodzące z XIX wieku łaźnie siarkowe (można z nich skorzystać, o ile toleruje się zapach zgniłych jajek). Warto dodać, że dawna ulica Czarnomorska w ormiańskiej dzielnicy Avlabari została przemianowana na ulicę imienia Lecha Kaczyńskiego. Z historycznej części miasta warto przenieść się kolejką szynową na górę Mtatsaminda. Oprócz podziwiania panoramy miasta, można również zajrzeć tam to Panteonu Pisarzy i Osób Publicznych. Spoczywa tam między innymi Jaketerina Dżugaszvilli, czyli matka Józefa Stalina, który zanim stał się rewolucjonistą pobierał nauki w miejscowym seminarium. Miłośnicy sztuki powinni zajrzeć do Galerii Narodowej z kolekcją prac Niko Pirosmanaszwilego, malarza porównywanego do krynickiego Nikifora. Obrazy gruzińskiego prymitywisty przedstawiające między innymi tradycyjne uczty są obiektem pożądania wielu kolekcjonerów. Malarz wielokrotnie wykonywał (niejednokrotnie w zamian za jedzenie) szyldy miejscowych restauracji, serwujące lokalne przysmaki. Niedaleko Tbilisi znajduje się Mccheta, uznana za „święte miasto” i siedzibę władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Prawosławnego, gdzie wśród licznych obiektów sakralnych wyróżnia się pochodzący z VI wieku naszej ery Monastyr Dżwari – wpisany na listę stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

Kurorty i góra Kazbek

Gruzja to nie tylko kraj wielowiekowych zabytków i majestatycznych twierdz, lecz również miejsce, gdzie można odpocząć. Najsłynniejszym gruzińskim kurortem jest Batumi, zwany przez niektórych stolicą tandety i kiczu. Oprócz kąpieli w Morzu Czarnym warto znaleźć również czas na odwiedzenie tamtejszego Ogrodu Botanicznego. Sławą nie ustępuje mu Ureki, słynące z namagnesowanych plaż. (Czarny piasek korzystnie wpływa na kości i układ krążenia).

 

 

Osoby preferujące wypoczynek w górach zainteresują się raczej wyprawą na pokrytą lodowcem górę Kazbek (5033 metry n.p.m). Kazbek nie jest co prawda ani najwyższym wzniesieniem Kaukazu, ani Gruzji, lecz wyróżnia się urodą i fotogenicznością, co nie znaczy, że łatwo go zdobyć. U podnóża góry znajduje się XVI wieczny klasztor Tsmindy Sameba (2100 metry n.p.m)

Twierdze i miasta w skale

Górzysty teren Gruzji oraz liczne wojny spowodowały, że na jej terenie mieści się wiele twierdz obronnych. Najbardziej docenianymi przez podróżujących obiektami tego typu są: zamek Chertwisi (zniszczony według legendy przez Aleksandra Wielkiego), obligujący do odpowiedniego stroju monaster w Alawerdi, dawna stolica królestwa Kacheti w Gremi, czy też twierdza Ananuri, położona malowniczo nad zbiornikiem Zhinvalli. Gruzja również może pochwalić się miastami, zbudowanymi w skałach. Przede wszystkim wybudowanym na przełomie XII i XIII wieku Wardzi, zamieszkałym w chwili obecnej przez prawosławnych mnichów. Z Wardzi niedaleko zarówno do gorących źródeł, jak też gniazd orłów gruzińskich. Drugim miastem w skale jest Upliscyche, której historyczne korzenie sięgają V wieku przed naszą erą, stanowiąc unikalne połączenie architektury chrześcijańskiej oraz przedchrześcijańskiej.

 

 

Film z naszej wycieczki do Gruzji i Armenii:

 

Więcej

PODOBNE OFERTY

Chiny

Zobacz

Finlandia

Zobacz

Francja

Zobacz

Grecja

Zobacz

Indie

Zobacz