Grecja

miejsca, miasta i zabytki

Ateny i Attyka

Stolicą współczesnej Grecji jest jedno z najważniejszych miast w historii ludzkości, jakim są Ateny. Zwiedzanie tej niezwykłej metropolii zwykle zaczyna się od historycznego wzgórza Akropol, który w czasach starożytnych był miejscem kultu religijnego. Symbolem miasta jest Partenon – świątynia zbudowana na cześć bogini mądrości Ateny. Wejścia na wzgórze broni potężna brama Propyleje, za którą stał niegdyś posąg patronki miasta, wykonany przez Fidiasza. Warto również zwrócić uwagę na Erechtejon, a zwłaszcza na tak zwany „portyk z kariatydami”, czyli podporami w kształcie kobiety. Na Akropolu znajduje się także niewielkie muzeum (Nowe Muzeum Akropolu) oraz znakomity punkt widokowy. Natomiast z południowym zboczu wzgórza umieszczone są dwa starożytne teatry: Odeon Heroda Attyka oraz Teatr Dionizosa. Miejsca, gdzie swoje sztuki wystawiali twórcy europejskiego teatru: Sofokles, Eurypides oraz Ajschylos. Z Akropolem sąsiaduje wzgórze Filopapposa. Znajduje się na nim: wykute w skale „więzienie Sokratesa” oraz kościół św. Dymitra. Punktem obowiązkowym jest również odwiedzenie Stadionu Panatentejskiego, gdzie odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Ze starożytnych zabytków warto również zwiedzić rzymską agorę z pozostałością „biblioteki Hadriana”, niedokończoną Świątynię Zeusa Olimpijskiego oraz starożytny cmentarz – Kerameikos. Oprócz tego nie należy zapomnieć o wizycie w Narodowym Muzeum Archeologicznym pełnym unikalnych artefaktów świata antycznego. Warto również zajrzeć na ruchliwą ulicę Panepistimiou, gdzie mieszczą się najważniejsze budynki współczesnej Grecji (Uniwersytet, Akademia, Galeria) oraz Dom Schliemanna. Oprócz wspomnianych zabytków ciekawym jest przyjrzeć się życiu współczesnych Ateńczyków w dzielnicach Psiri i Plaka. Z ateńskiego portu Pireusu łatwo dotrzeć na trzy wyspy: Poros (słynącą z uprawy cytryn), Hydrę (miejsce, gdzie panuje zakaz ruchu dla samochodów, motocykli, a nawet rowerów) oraz Eginę (z antyczną świątynią Afai). W odległości 42,195 km od Aten znajduje się miejscowość Maraton. Miejsce zwycięskiej bitwy z Persami, w którym wybudowano wiele obiektów sportowych oraz siedzibę Fundacji Promocji Biegu Maratońskiego. Przebywając na Attyce, warto również wybrać się na przylądek Sunion, gdzie można podziwiać świątynię Posejdona.

Peleponez

Miejscem łączącym ze sobą Attykę i Peloponez jest Kanał Koryncki, jedno z największych osiągnięć XIX wieku, a także jeden z symboli nowożytnej Grecji. Pobliski Korynt przyciąga pozostałością świątyni Apolla, fragmentami rzymskich budowli, a także wzgórzem Akrokorynt ze świątynią Afrodyty. Innymi antycznymi zabytkami Peleponezu są Olimpia, Mykeny oraz Epidauros. Olimpia jest miejscem starożytnych igrzysk. Mykeny, jedno z najstarszych europejskich miast, pamiętają jeszcze czasy przedklasyczne, zachwycając Lwią Bramą, murami cyklopicznymi oraz grobowcem Agamemnona – opiewanym w jednym z wierszy przez Juliusza Słowackiego. Epidauros jest siedzibą muzeum poświęconego antycznej medycynie oraz najlepiej zakonserwowanego antycznego teatru, słynącego z niepowtarzalnej aukstykii. Najbardziej górzystą częścią Peleponezu jest legendarna Arkadia, w której warto zajrzeć do świątyni Bassai. Oprócz starogreckich zabytków trzeba także odwiedzić założony przez Wenecjan Nafpilon. Ta jedna z najbardziej ekskluzywnych miejscowości w całej Grecji, zachwyca potężną fortecą Palamidi, zbudowaną na 230 metrowej skale. Inną ciekawą miejscowością jest Mistria, w której warto zobaczyć Pałac Despotów. Peleponez słynie również z kurortów, takich jak Tolo. Natomiast za najpiękniejszą plażę regionu uchodzi Voidokilla.

Kreta

Kreta jest największą z greckich wysp. Jej historia sięga cywilizacji minojskiej, opiewanej w wielu mitach. Dlatego wizytę na Krecie warto rozpocząć od wykopalisk, a zwłaszcza pałacu w Knossos, a także stanowisk archeologicznych znajdujących się w Mala, Fajstos oraz Zakros. Minojskie korzenie widoczne są również w takich miejscowościach jak Rethymno, Chania czy Heraklion. Na Krecie znajduje się 18-kilometrowy, najdłuższy w Europie wąwóz.

Grecja Środkowa

Grecja Środkowa składa się z gór oraz nizin Beocji. Pomiędzy górskimi szczytami znajdują się legendarne Termopile, a także Teby czy Eleusis – znane ze swych misteriów. Jednak starożytni Grecy za najważniejsze miejsce tych stron uważali Delfy. Obecnie znajdują się tam tereny archeologiczne, a zwłaszcza działający na wyobraźnię Święty Krąg z wyrocznią świątyni Apolina. W pobliżu wyroczni stoi antyczny stadion oraz teatr. O wiele bardziej spektakularne wydają się być Meteory, czyli prawosławne klasztory, wzniesione na szczycie piaskowych skał. Najbardziej znanymi klasztorami są Skópelos i Skiáthos. Górski charakter regionu podkreśla zielona dolina Karpenisiotis, zwana „grecką Szwajcarią”. Podobne skojarzenia budzą zaliczane do regionu wyspy archipelagu Sporadow. Na granicy środkowej i północnej Grecji znajduje się góra Olimp – najwyższy masyw górski, według mitologii siedziba bogów

Północna Grecja

Największym miastem regionu są Saloniki – drugie pod względem wielkości miasto Grecji. Najbardziej znanym budynkiem miasta jest Biała Wieża, zbudowana na polecenie osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego. W jej środku znajduje się Muzeum Kultury Bizantyjskiej. W pobliżu wieży znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego. Warto wybrać się do otoczonej murem dzielnicy Kástra z tureckimi budynkami, a także domami w stylu art déco. Główną atrakcją regionu jest półwysep Chalkidyjski, składający się z trzech podłużnych przylądków. Jeden z nich – Athos – jest terytorium Republiki Teokratycznej (państwa 2 tysięcy mnichów prawosławnych, gdzie kobiety mają wstęp wzbroniony). Inną atrakcją regionu jest przełom rzeki Nestos, a także „szmaragdowa wyspa” Thesos.

Epir i wyspa Korfu

Epir znajduje się nad brzegiem Morza Jońskiego, stanowiąc malownicze połączenie plaż i klifów. Największą atrakcją regionu jest wąwóz Vikos – jego długość wynosi 12 km, wysokość 900 m, a odległość między brzegami 1100 m. Według Księgi rekordów Guinnessa to największy kanion na Ziemi ze względu na stosunek głębokości do szerokości między ścianami na krawędziach. Wąwóz zachwyca urodą skalistych ścian, pokrytych bujną roślinnością. Niedaleko wąwozu znajduje się 46 wiosek Zagorochoria, usytuowanych na skalistych zboczach. Natomiast wyspę Korfu – oprócz licznych kurortów – warto odwiedzić ze względu na Kerkirę – miejscowość z weneckimi twierdzami, bogatymi wnętrzami Pałacu Świętego Michała i Świętego Jerzego, a także Achillion, czyli secesyjną rezydencję cesarzowej Sissi.

Wyspy na Morzu Egejskim

Najbardziej znanymi wyspami Morza Egejskiego są: Thassos, Santorini, Rodos oraz Kos. Thassos przyciąga atmosferą miejscowości Limenas oraz Klasztorem Archanioła Michała, gdzie znajduje się uzdrawiająca jaskinia. Najbardziej znaną wyspą regionu jest Santorini, bodajże najczęściej obfotografowana wyspa Grecji – wzorcowy przykład kontrastu między białymi domami a turkusowym morzem. Rodos, gdzie warto zwiedzić Dolinę Siedmiu Źródeł oraz ruiny doryckiego miasta Kamejros. Wyspa kojarzona jest z Kolosa – jednego z siedmiu cudów antycznego świata. Kos, zwana „egejskim ogrodem”, szczyci się 100-kilometrową linią brzegową oraz ponoć najlepszym w całej Grecji piaskiem.

Wyspy na Morzu Jońskim

Najbardziej znanymi wyspami Morza Jońskiego są: Lefkada, Zakyinthos, Kefalonia oraz Itaka. Wizytówką Lefkady jest jedna z najpiękniejszych europejskich plaż, Porto Katsiki. Równie malowniczą jońską wyspą jest Zakynthos, gdzie w zatoce Laganas można spotkać żółwie oraz zachwycać się widokiem na zatokę Wraku. Największą wyspą spośród jest Kafelonia, która zachwyca turkusowym kolorem wody u jej wybrzeży. Na wyspie, oprócz plażowania, można zwiedzić klasztor (św. Andrzeja oraz Sissia – założony przez św. Franciszka z Asyżu), a także mykeńskie groby. Inną atrakcją wyspy są jaskinie niedaleko miejscowości Sami. Bodajże najbardziej znaną wyspą na morzu Jońskim jest Itaka, rozsławiona przez homeryckiego herosa Odysa, którego dom prawdopodobnie mieścił się na wzgórzu Pelikana, znajdującego się w okolicach miejscowości Stavros. Na Itace znaleziono również na górze Aetos ruiny antycznego miasta.

Zobacz nasz program wycieczki samolotem do greckiej Argolidy

Zobacz nasz program wycieczki autokarem na Riwierę Olimpijską

 

Więcej