Francja

miejsca, miasta i zabytki

Paryż i Wersal

Stolica Francji jest jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych świata. Miasto rozpoznawalne jest ze względu na słynne zabytki: żelazną Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny na Polach Elizejskich czy budowana przez dwieście lat katedrę Notre Dame, w której jednak w 2019 roku wybuchł fatalny pożar. Jednak szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się Luwr – bodajże najsłynniejsze muzeum sztuki świata. Naprzeciwko muzeum mieści się dawny Pałac Królewski, stanowiący obecnie siedzibę Rady Stanu oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Miłośnicy impresjonizmu powinni odwiedzić Muzeum d’Orsay, mieszczące się w dawnym dworcu kolejowym. Z kolei wielbiciele sztuki współczesnej powinni zajrzeć do Centrum Georges Pompidou. Do artystycznej sławy miasta przyczynia się historyczna dzielnica Montmarte, gdzie mieści się ponad 400 galerii i około 150 muzeów. W dzielnicy tej mieści się także legendarny kabaret Moulin Rouge oraz Bazylika Najświętszego Serca. Natomiast Dzielnica Łacińska jest nie tylko siedzibą jednego z najbardziej zasłużonych uniwersytetów świata, jakim jest Sorbona, lecz również Panteonem – miejscem pochowku 67 najwybitniejszych Francuzów, wśród których znalazła się polska noblistka Maria Curie. Szczególnym miejscem jest cmentarz Père-Lachaise, miejsce pochowku wielu sławnych ludzi, w tym także Polaków – między innymi kompozytora Fryderyka Chopina oraz Jarosława Dąbrowskiego (wodza naczelnego wojsk Komuny Paryskiej). Jednym z symboli miasta są ponadto położone nad Sekwaną bulwary, które w letnich miesiącach zamieniają się w piaszczyste plaże. Miejscami wartymi zobaczenia są również Plac Zgody ze staroegipskim obeliskiem z czerwonego granitu, znaną z „Upiora w operze” Opera Garnier, nowatorski Teatr Odeon, Pałac Luksemburski oraz Pałac Inwalidów – miejsce pochówku cesarza Francuzów, pełniące obecnie funkcję muzeum wojskowego. Miejscem szczególnie ważnym dla historii Polski jest znajdujący się na wyspie św. Ludwika Hotel Lambert – własność księcia Adama Czartoryskiego, pełniąca w okresie rozbiorów centrum emigracyjne. Natomiast najwspanialszym europejskim pałacem jest Wersal – siedziba „króla Słońce”, arcydzieło architektury barokowej, zachwycające po dziś dzień bogatym wystrojem wnętrz. Na szczególną uwagę zasługują: wersalska opera, Sala Zwierciadlana z siedemnastoma oknami i siedemnastoma lustrami po przeciwległej stronie oraz jeden z najpiękniejszych ogrodów świata na 250 hektarów. Warto przy tym pamiętać o drugiej królewskiej rezydencji, w Fontainebleau. Inną podparyską atrakcją jest Disneyland Resort Paris – czwarty tego typu park rozrywki na świecie.

Okolice doliny Loary

W drodze z Paryża nad dolinę Loarę warto zajrzeć do Orleanu oraz do Chartes. Podparyski Orlean jest miastem Joanny d’Arc. Warto tam zwiedzić Katedrę św. Krzyża. Jeszcze piękniejszą katedrą może poszczycić się Chartes, znajdziemy tam 160 kolorowych witraży oraz położony w środku świątyni labirynt – największe tego typu miejsce w Europie, służące również za miejsce pokuty. Dolina Loary wyróżnia się pięknymi krajobrazami oraz liczonymi w setkach zamkami, przywołującymi pamięć o przedrewolucyjnej Francji . Najchętniej odwiedzanymi warowniami są ozdobiony licznymi wieżyczkami Chambord czy też zachwycający pięknymi ogrodami Chenonceaux. Najlepszymi miejscami służącymi jako baza do zwiedzania tego warownego rejonu są Tours i Angers. Warto zarazem pamiętać, że region Loary słynie ze znakomitego wina.

Normandia i Bretania

Na nadmorskie widoki Normandii składają się przepiękne klify (najsłynniejszym spośród nich jest Etretat) oraz piaszczyste plaże, gdzie miało miejsce lądowanie wojsk alianckich w roku 1944 (Omaha Beach). Normandię upodobali sobie również francuscy impresjoniści, o czym można się przekonać, zwiedzając gotycką katedrę Notre Dame w Rouen, uwiecznioną w serii obrazów przez Claude’a Moneta. Jednak ulubionym miejscem impresjonistów jest Honfleur, którego zmienne oświetlenie i nadmorskie mola rozsławione zostały przez wspomnianego już Moneta, lecz również Eugène Boudina. Tym niemniej największą atrakcją Normandii wydaje się klasztor Saint Michel – monumentalna średniowieczna budowla, robiąca wrażenie na widzach z odległości wielu kilometrów. (Ponoć spektakularny walor opactwa docenili filmowcy, pracujący nad kolejną serią „Gry o tron”). Na listę UNESCO zostało również wpisana przylegająca do opactwa zatoka, na której można zaobserwować cyklem wpływów i odpływów ruchomych piasków oraz rafy koralowej zbudowanej prze morskie robaki. Opactwo sąsiaduje bezpośrednio z Bretanią, której jednej z największych atrakcji jest miejscowość Saint-Malo z warowną cytadelą oraz dzielnicą St. Servan, uważaną za miejsce narodzin piractwa. Natomiast w Lorient koniecznie trzeba wybrać się na targ rybny pełen owoców morza oraz najlepsze mule w całej Francji. Niedaleko Lorient znajduje się leżące nad zatoką Morbihan Carnac, przykuwające uwagę skalistymi wysepkami oraz największym skupiskiem megalitów w Europie. Kilkanaście kilometrów dalej położona jest miejscowość La Gacilly, uchodzące za mekkę artystów i rękodzielników, mieści się tam też, zawierający 1000 gatunków roślin ogród botaniczny, założony przez twórcę kosmetyków Yvesa Rochera. Historyczną stolicą Bretanii jest Nantes, zwane również „różowym miastem” ze względu na 500 gatunków magnolii i kamelii w tamtejszym ogrodzie botanicznym. Ponoć najstarszy egzemplarz magnolii liczy 200 lat. Najważniejszymi zabytkami w mieście są: budowana przez 400 lat Katedra św. Piotra i Pawła z sarkofagiem króla Franciszka II, historyczny Zamek Książąt Bretanii oraz pasaż de Pomeraye’a. Warto pamiętać, że miasto jest siedzibą Royale de Luxe, czyli siedziby najsłynniejszego teatru ulicznego świata.

Langwedocja

Położona w południowozachodniej Francji Langwedocja obfituje zarówno w rejony wspinaczkowe, jak też atrakcyjne kąpieliska nadmorskie. Pozostałością po starożytnych Rzymianach jest Via Domitia, akwedukt oraz zachowany do dnia dzisiejszego most Pont du Gard, w pobliżu których powstało muzeum, przybliżające architektoniczne umiejętności antycznych budowniczych. Natomiast rzymski amfiteatr na 25 tysięcy widzów można podziwiać w Nimes, gdzie odbywają się pokazy walk byków, które odbywają również w Beziers. Najbardziej hiszpańskim miastem Langwedocji jest Perpignan ze średniowieczną bramą i przywołującym atmosferę półwyspu iberyjskiego Palais de Deputation. Na południe od Perpignan mieści się stare miast Elne, wyróżniające się piękną katedrą z XI stulecia. Klimat wieków średnich przywołuje Carcassonne, a zwłaszcza otoczona murami część miasta o nazwie Cité, na którą składają się 3 km fortyfikacji z 52 wieżami. Warto dodać, że nakręcono tu film „Robin Hood – książę złodziei”. Z kolei 30 km na południowy-wschód od Montpellier mieści się  Camargues, stanowiące wzorcowy przykład średniowiecznego miasta bastide, nawiązującego do rzymskiego castrum romanum. Samo zaś Montpellier jest miastem o tradycjach uniwersyteckich, a oprócz pochodzącego z 1220 roku wydziału Akademii Medycznej warto zobaczyć katedrę, wspaniałe rezydencje i operę. Innymi znanymi miastami regionu są Albi, zwane „ceglastym miastem” oraz rozsławione przez Pabla Picassa Ceret. Z kolei Coilloure jest śródziemnomorskim portem rybackim, rozsławionym na początku XX wieku przez fowistów, stanowiąc świetną bazę wypadową do zwiedzania całego wybrzeża. Jednym z największych miast Langwedocji jest Tulon, pełniący do dnia dzisiejszego funkcję portu wojennego. Alternatywą dla lazurowego wybrzeża jest kurort La Grande-Motte, zbudowany w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Jego architektura nawiązuje do budynków prekolumbijskiej Ameryki. Historyczną stolicą regionu jest Tuluza, z jednym z najstarszych francuskich muzeów, największą budowlą romańską w Europie, jaką jest bazylika św. Saturnina czy też klasztorem Jakobinów – miejscem pochówku św. Tomasza z Akwinu. Natomiast bliżej Pirenejów znajduje się jeden z największych ośrodków kultu maryjnego, czyli słynne Lourdes.

Północnowschodnia Francja

Najsłynniejszym regionem znajdującym się na północ od Paryża jest Szampania. Jak sama nazwa wskazuje w regionie tym wytwarza się słynny trunek z bąbelkami. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania tego regionu jest benedyktyński klasztor Hautvillers, uważany za kolebkę produkcji wina musującego. Oprócz niego można się wybrać na Route Touristique de Champagne, pełną niezapomnianych degustacji wina. Jednak najsłynniejszymi miastami Szampanii są: Reims z gotycką katedrą Notre Dame oraz Troyes z budynkami, wspartymi na charakterystycznych ciemnobrązowych belkach. Z kolei Pikardia, zwana również przez Rzymian Galią Belgijską stała się częścią Francji dopiero w roku 1477. Region ten, władany także przez Anglików, Habsburgów i Hiszpanów, kojarzony jest z historycznymi starciami, takimi chociażby jak walki na rzeką Sommą. Równie ciekawą historię mają tereny graniczące z Belgią oraz kanałem La Manche. Oprócz Calais, skąd łatwo przeprawić się do Wielkiej Brytanii na szczególną uwagę zasługuje największe miasto regionu, jakim jest Lille – zwane również miastem radości. W mieście tym warto zajrzeć na pełen siedemnastowiecznych kamieniczek Plac Generała De Gaulle, a także zwiedzić Pałac Sztuk Pięknych oraz bazylikę katedralną Notre-Dame-de-la-Treille z cudowną figurą Matki Boskiej.

Akwitania

Stolicą Akwitanii jest Bordeaux, pamiętające czasy panowania Rzymian. W mieście znajdują się 374 zabytki. Wśród nich najbardziej znane są: amfiteatr rzymski oraz średniowieczny kościół St. Seurin czy katedra św. Andrzeja z Bramą Królewską Położone nad Garonną miasto słynie z wielu pięknych mostów wśród których wyróżniają się oparty na 17 kamiennych łukach Pont de Pierre czy długi na 1767 metrów Pont d’Aquitaine’a. Warte uwagi jest również unikalne centrum starówki, które stanowi zbudowany na planie kwinkunku Plac Quinconces, przypominający układ kropek w „piątce” na kostce do gry. Bordeaux jest również cenionym ośrodkiem akademickim oraz miejscem atrakcyjnym dla miłośników dobrego jedzenia i wina (w okolicy miasta rozlokowanych jest 113 tyś. hektarów winnic), chętnie odwiedzających Targ Kapucynów. Najbardziej znanym kurortem regionu jest ekskluzywny Biarritz – niegdyś ulubione miejsce wypoczynku arystokracji, pełne pięknych wilii i ogromnych hoteli. Obecnie miasto uchodzi za europejską stolicę surfingu. Największymi atrakcjami miasta są kasyno w stylu art deco oraz Muzeum Morskie z basenem pełnym rekinów. W Akwitanii znajdują się ruchome wydmy z największą na starym kontynencie wydmą PYLA o długości 2,7 km i wysokości 110 metrów, a także Gouffre de Padirac – przepaść w Pirenejach o szerokości 100 metrów i głębokości 256 metrów z wejściem do 9 jaskiń. Najsłynniejszą jaskinią regionu jest Lascaux, zawierająca malowidła ścienne z okresu paleolitu.

Prowansja

Najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem Prowansji jest Awinion, gdzie w XIV wieku rezydowali wygnani z Watykanu papieże. Nad miastem góruje monumentalny Pałac Papieski. Innymi znanymi budowlami miasta są pochodząca z XIII wieku katedra romańską z freskami Simone Martiniego oraz most Saint Benezet. Miasto przyciąga również odbywającym się co roku lipcowym Festiwalem Awiniońskim teatrów ulicznych. Innym znanym miastem jest Orange – miejsce cenionego festiwalu jazzowego, a także Międzynarodowego Festiwalu Operowego Choregies d’Orange. W mieście znajduje się Łuk Triumfalny z okresu panowania rzymskiego cesarza Tyberiusza. Najlepiej zaś zachowanymi średniowiecznymi murami w Prowansji może poszczycić się Saint-Paul de Vence – ulubione miejsce wielu artystów, między innymi Marca Chagalla. Piękno Prowansji doceniło wielu wybitnych twórców: Lourmarin upodobał sobie Albert Camus, Ménerbes Pablo Picasso a Aix en Provence Paul Cezanne. Na wyróżnienie zasługuje amfiteatralnie położone Gordes (upodobane przez belgijskiego malarza Pol Mara), a także pobliska Village des Bories, gdzie znajdują się tradycyjne kamienne chatki. Z kolei za stolicę ochry uchodzi Roussillon z bajkowymi wąwozami i kolorowymi klifami.

Lazurowe wybrzeże

Najważniejszymi ośrodkami turystycznymi Lazurowego Wybrzeża są Monte Carlo, Monaco, Nicea i Saint-Tropez. Jednak największym miastem regionu jest Marsylia, w którym warto zwiedzić Stary Port oraz położoną na wzgórzu Bazylikę Notre Dame de la Garde z pięknym widokiem na całe miasto, a także znaną z powieści o hrabim Monte Christo wyspie-więzieniu If. Niedaleko Marsylii położone są również Cassis z portem otoczonym kolorowymi kamieniczkami oraz Eze, czyli wisząca na skale warowna wioska, a także Aix – „miasto tysiąca fontann”. Na zachód od Marsylii położony jest port wojenny Tulon oraz luksusowy Saint-Tropez z Zatoką Milionerów wypełnioną komfortowymi jachtami oraz willami należącymi do gwiazd filmowych. W następnej kolejności leży festiwalowe Cannes z Boulevard de la Croisette, czyli znaną promenadą nad brzegiem morza oraz Nicea – z pozostałościami rzymskiego amfiteatru, Promenadą Anglików oraz setką muzeów z dziełami impresjonistów, Matiss’a oraz największej kolekcji na świecie dzieł Chagalla. Naprzeciwko Nicei leży Antibes – położony między Alpami i jednym z najpiękniejszych wybrzeży. Antibes było ulubionym miastem Picassa, władze urządziły zresztą artyście ciekawe muzeum. Swoistą ozdobą lazurowego wybrzeża jest księstwo Monako (drugie po Watykanie najmniejsze państwo świata), którego najważniejszą dzielnicą jest Monte Carlo – słynące z kasyn i wyścigów Formuły 1.

Alzacja, Lotaryngia i francuskie Alpy

Oba regiony kojarzone są z licznych wojen francusko-niemieckich. Stolicą Alzacji jest miasto pogranicza Strasburg, który współcześnie stanowi jeden z symboli Unii Europejski, gdyż swoje siedziby mają tu takie instytucje jak Rada Europy czy Parlament Europejski. Największą atrakcją miasta jest Wielka Wyspa z romańsko-gotycką zabudową, której najważniejszym elementem jest katedra Notre Dame. Natomiast dzielnica La Petite zachwyca małymi domami z muru pruskiego. W Strasburgu również Johannes Gutenberg opracował wynalazek druku książki, a Claude JosephRouget de Lisle napisał „Marsyliankę”. W mieście zwiedzić można zarazem znane browary, jakimi są Kronenbourg oraz Heineken. Z kolei największym miastem Lotaryngii jest Metz, odwiedzane chociażby ze względu na pochodzącą z 380 roku Bazylikę świętego Piotra. Natomiast dawna stolica regionu, Nancy, przyciąga takimi pałacami jak Ducal czy Sansilas. W mieście oprócz tego znajduje się wiele pamiątek po polskim królu Stanisławie Leszczyńskim, który właśnie w Lotaryngii spędził ostatnie lata swojego życia. Innym przygranicznym regionem są Francuskie Alpy, położone w cieniu najwyższej góry Europy, jaką jest Mont Blanc. Najbardziej znanymi alpejskimi miastami Francji są: Annecy, Chambery, a przede wszystkim Grenoble, określane „małym wielkim miastem”. Grenoble jest nie tylko doskonałą bazą wypadową do uprawiania górskich sportów, lecz również miastem kontrastów pomiędzy średniowiecznymi budowlami, a opracowywanymi na tamtejszych uczelniach nanotechnologiami.

Lyon

Jednym z największych miast Francji jest Lyon. Założone przez Rzymian znane jest nie tylko z przepięknej starówki, lecz również wzgórza Fourviere oraz dzielnicy Presqu’ile. Tak zwany Stary Lyon szczyci się dobrze zachowaną gotycką zabudową, a zwłaszcza czterystuletnią katedrą świętego Jana Chrzciciela, w której wnętrzu precyzyjną godzinę wskazuje zegar astronomiczny. Z kolei wzgórze Faorviere, uważane za miejsce narodzin miasta, szczyci się bazyliką Marii Panny, parkiem archeologicznym oraz najstarszym francuskim teatrem. Natomiast dzielnica Presqu’ile zachwyca placem Terreaux z bogato rzeźbioną fontanną, przy której stoi pałac św. Piotra. W jego wnętrzach funkcjonuje obecnie muzeum sztuki zwane Małym Luwrem. Niedaleko Lyonu znajduje się Owernia, czyli kraina wulkanów. Stolicą regionu jest Clermont-Ferrand z katedrą Notre Dame du Port (kościół jest wykonany z lawy wulkanicznej) z cudowną Czarną Madonną. Najsłynniejszym mieszkańcem miasta był Blaise Pascal – wielki siedemnastowieczny filozof, matematyk oraz fizyk. Natomiast najsłynniejszym produktem, wywodzącym się z Clermont-Ferrand są opony Michelin. Owernię warto również zwiedzić ze względu na księżycowy krajobraz z kraterami wulkanicznymi oraz rezerwat Parc Regional des Volcans d’Auvergne i Livradois-Forez. Natomiast stolicą, słynącej z wina i bogatej historii Burgundii, jest Dijon. W mieście wyróżnia się pałac książąt burgundzkich oraz zabytkowe kościoły, wśród których najstarszym jest kościół św. Stefana. Dijon znane jest również z tradycji gastronomicznych, między innymi wyrobu słynnej na całym świecie musztardy.

Więcej

PODOBNE OFERTY

Chiny

Zobacz

Finlandia

Zobacz

Grecja

Zobacz

Gruzja

Zobacz

Indie

Zobacz