Finlandia

miejsca, miasta i zabytki

Helsinki

Najlepszy widok na stolicę Finlandii rozpościera się z 72 – metrowej wieży, wybudowanej w pobliżu Stadionu Olimpijskiego. Największą atrakcją miasta jest wykuty w skale kościół Temppeliaukion kirkko, położony w pobliżu Placu Senackiego, gdzie mieści się najbardziej okazała budowla miasta, jaką jest biała katedra luterańska. Warto również odwiedzić ZOO na wyspie Korkeassari, wesołe miasteczko Linnanmäki, a przede wszystkim zawitać na wyspę Suomenlinna, zwaną również Fińską Twierdzą. Przebywając w Helsinkach, warto również popłynąć na wyspę Seurassari, gdzie położony jest skansen z imitacją 87 historycznych budynków z całej Finlandii. Warto również pamiętać, że 300 km na wschód od Helsinek znajduje się zamek Savonlinnie, czyli najlepiej zachowany średniowieczny zamek w Europie Północnej.

Okolice Turku

Turku, czyli była stolica Finlandii, jest obecnie nowoczesnym miastem, aczkolwiek nie brakuje w nim zabudowy z dziewiętnastego wieku. Niedaleko miasta, Naantali leży „Dolina Muminków”, czyli park rozrywki, poświęcony tym sympatycznym i wywodzącym się z Finlandii bohaterom bajek, przypominającym z wyglądu dwunożne hipopotamy. Także w pobliżu Turku mieści się Rauma – portowe miasteczko, którego drewniana zabudowa została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Tampere

Przemysłowe Tampere, z którego wywodzi się Nokia, zwana jest „Manchesterem Finlandii”. Na głównej ulicy miasta oprócz ratusza, warto zwrócić uwagę na drewniany kościół z dziewiętnastego wieku oraz mierzącą 130 metry wieżę widokową, znajdującą się na terenie parku rozrywki. Park ten również ma do zaoferowania planetarium i delfinarium. W mieście znajdują się również dwa niezwykłe muzea: jedno poświecone Muminkom, drugie zaś szpiegom. W Tampere funkcjonuje również najstarsza działająca publicznie sauna w Finlandii.

Północna Finlandia

Oulu słynie z corocznych zawodów w tak zwanej avantouinti, czyli pływaniu w przerębli. Na południe od miasta mieści się wyspa Hailuoto z długimi, piaszczystymi plażami oraz licznymi wieżyczkami, służącymi do obserwowania ptaków. Jeszcze bardziej na północ położone jest Rovaniemi, uważana za stolicę Laponii oraz miejsce zamieszkania świętego Mikołaja. Z miasta tego pochodzi również zespół Lordi, sensacyjny zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizja. Członkowie zespołu założyli tam Lordi Rocktaurant. Północ kraju jednak chętnie wybierana jest ze względu na surową, północną przyrodę, którą można podziwiać w takich parkach jak Oualnki i Koli, a przede wszystkim w Lemmenjoki, uchodzącą za idealne miejsce do trekkingu.

Więcej

PODOBNE OFERTY

Chiny

Zobacz

Francja

Zobacz

Grecja

Zobacz

Gruzja

Zobacz

Indie

Zobacz