Estonia

miejsca, miasta i zabytki

Wyspy i wybrzeże

Terytorium niewielkiej Estonii obejmuje około 1500 wysp. Największą spośród nich jest Sarema (dawna Ozylia). Główną atrakcją tej wyspy jest Park Narodowy Vilsandi, wyróżniający się licznymi klifami, a także jeziorem Kaali, powstałym po upadku meteorytu. Stolicą wyspy jest Kuressaare, które zdobyło sławę kurortu leczniczego dzięki ozdrowieńczym właściwościom tamtejszego błota. W Kuressaare mieści się również średniowieczny zamek, w którego wnętrzach mieści się Muzeum Saremy, poświęcone historii i przyrodzie regionu. Będąc na wyspie warto również odwiedzić półwysep Sorve z latarnią morską oraz miejscowość Angla z wiatrakiem zbudowanym z kamienia. Natomiast na wyspie Hiiumaa warto zobaczyć zbudowaną w XVI wieku latarnię morską o wysokości 30 m, a także odpocząć w Kärdla, obok Pärnu – najbardziej popularnego kurortu w kraju. Jedną z ciekawszych nadmorskich miejscowości jest również założone w XIII wieku Haapsalu, zwane stolicą estońskich Szwedów. W drodze do Tallinna warto zatrzymać się w postindustrialnym Rummu, gdzie na terenie dawnego więzienia odbywają się skoki do wody z cel. Podobnym charakterem cieszy się miejscowość Paldiski – dawna baza radzieckich atomowych łodzi podwodnych, położona wśród wysokich klifów z doskonałym widokiem na półwysep Pakri. Innym ciekawym miejscem jest plaża w Laulasmaa, której piasek podczas szorowania stopami, wydaje charakterystyczne, muzykalne dźwięki. Natomiast 70 km od Tallinna znajduje się Park Narodowy Lahemaa („Kraina Zatok”) z pięknymi i ciepłymi mokradłami, jednym z nich jest bagno Viru. Park ten słynie też z wodospadu Jagaala, zwanego estońską Niagarą.

Tallinn

Stolicą Estonii jest Tallinn, którego Stare Miasto przyciąga uwagę pastelowymi kamienicami. Tallinn jak na stołeczne miasto przystało jest siedzibą rządu i parlamentu, urzędujących w Zamku Toompea i Domu Stenbocka. Najwyższą budowlą w mieście jest kościół świętego Olafa – do pożaru w 1548 roku była to najwyższa budowla w Europie, osiągająca 160 metrów wysokości. Stare Miasto otoczone jest 2 km muru obronnego oraz wieloma basztami, których wygląd i funkcja stały się pretekstem do nadawania łatwych do zapamiętania nazw: najbardziej okazała nazywa się Gruba Małgorzata, najwyższa nazywa się Wysokim Haremem, a dawne więzienie dla panien lekkich obyczajów zostało nazwane Basztą Dziewiczą. Poza historycznym centrum warto wybrać się do nadmorskich dzielnic, na których swoje piętno odcisnęli Rosjanie, którzy podbili Estonię po Wielkiej Wojnie Północnej (1700-1721). Z tego okresu pochodzi kompleks pałacowo-parkowy Kadriorg, w którego wnętrzach utworzono Muzeum Sztuki. Wokół parku rozpościera się „drewniana dzielnica” z Muzeum Szuki Kumu – najdroższym obiektem publicznym w kraju, mającym za zadanie przyćmić sowiecki Pałac Kultury. Także ciekawie prezentuje się oddział Estońskiego Muzeum Morskiego – Lennusdam, zorganizowany w budynkach dawnego portu hydroplanów. A także tereny byłych koszar i więzienia, gdzie współcześnie działa centrum kultury alternatywnej.

Tartu

Drugim co do wielkości miastem Estonii jest Tartu, założone przez polskiego króla Stefana Batorego. Później miastem rządzili Szwedzi, którzy zamienili kolegium jezuickie na uniwersytet (Uniwersytet Dopracki), w którym w okresie zaborów studiowało wielu sławnych Polaków. Studiujący tam Polacy założyli korporację akademicką Konwent Polonia. W mieście warto wybrać się na spacer nad rzeką Emajõgi, na której ścigają się kajakarze studenckich bractw, a także odwiedzić pozostałości gotyckiej katedry świętego Piotra i Pawła, gdzie głosił kazania ksiądz Piotr Skarga. Miasto może pochwalić się również ładną starówką z Placem Ratuszowym oraz Tartuską Krzywą Wieżą, gdzie mieści się obecnie galeria sztuki współczesnej. Najstarszą świątynią w mieście jest czternastowieczny kościół świętego Jana, obok którego wznosi się osiemnastowieczny Uspieński Sobór.

Więcej
01-estonia-haapsalu 02_estonia 03-estonia-tallinn 04-estonia 05-estonia 06_estonia
p02-estonia p03-estonia

PODOBNE OFERTY

chiny-07

Chiny

Zobacz
finlandia_01-muminki

Finlandia

Zobacz
02_francja

Francja

Zobacz
05-grecja

Grecja

Zobacz
gruzja_08-kaukaz

Gruzja

Zobacz