Dania

miejsca, miasta i zabytki

Kopenhaga

Kameralny charakter, zamieszkałej przez 600 tysięcy mieszkańców stolicy Danii, szczególnie daje się odczuć w krętych uliczkach starówki. W królewskim mieście warto zwiedzić siedziby duńskich władców: Pałac Christiansborg, Zamek Rosenberg, a przede wszystkim rokokowy Pałac Amalianborg. Architektoniczną ciekawostką jest kręta wieża w Kościele Najświętszego Zbawiciela. Morski charakter Kopenhagi podkreślają Den Blaa (największe akwarium w Europie północnej) oraz mała syrenka, której najsłynniejszy postument figuruje w pobliżu starego fortu, zbudowanego na nadbrzeżu. Innymi atrakcjami miasta jest znany na całym świecie browar (produkuje się tam Carlsberga oraz Tuborga), Ogrody Tivoli, nowoczesne ZOO oraz Wolne Miasto Christiana – zamieszkałe przez współczesnych hipisów. Warto również wybrać się za miasto: do położonego na wyspie Zamku Frederiksboorg oraz do Zamku Kronborg – miejsce akcji szekspirowskiego „Hamleta”.

Roskilde

W odległość 30 km od Kopenhagi znajduje się dawna stolica Danii – Roskilde. O stołecznej przeszłości miasta przypomina gotycka katedra Roskilde Domkirke, gdzie mieszczą się grobowce 39 duńskich władców, a także pochodzący z siedemnastego wieku pałac królewski. Osoby zainteresowane dziejami przedchrześcijańskiej Skandynawii powinni koniecznie odwiedzić Muzeum Łodzi Wikingów. Warto również pamiętać, że Roskilde jest miejscem organizowanych od 1971 roku festiwali muzyki rockowej.

Odense

Najsłynniejszym mieszkańcem Odense jest Christian Andersen – dziewiętnastowieczny autor popularnych do dnia dzisiejszego baśni. Główną atrakcją miasta jest muzeum jego imienia. Jednak miasto założone tysiąc lat temu przez Haralda Sinozębnego może poszczycić się unikalnymi zabytkami: katedrą świętego Knuta, zamkiem zbudowanym przez rycerski zakon Joanitów oraz Zamkiem Egeskov, uważanym za jeden z lepiej zachowanych w Europie zamków wodnych.

Północna Jutlandia

Największymi miastami duńskiej Jutlandii są Aarhus oraz Aalbork. W Aarhus warto odwiedzić muzeum Starego Miasta, gdzie można dowiedzieć się, jak miasto wyglądało w XIX wieku, spacerując uliczkami z „kocimi łbami” oraz mijając konne zaprzęgi. Popularnością cieszy się również Moesgaard Museum, poświęcone czasom prehistorycznym oraz Wikingom. Z kolei uniwersytecki Aalbork znany jest z imprezowej Ulicy Dziewicy Anny, a na okolicznym wzgórzu znajduje się Lindholm Høje, czyli dawne cmentarzysko wikingów. Z kolei Bilund słynie z pierwszego na świecie Legolandu. Najdalej wysuniętym na północ Jutlandii miastem jest Skagen – miejsce gdzie spotykają się ze sobą wody morza Bałtyckiego i morza Północnego. Wody obydwu mórz nie mieszają się ze sobą ze względu na różną gęstość wody. Niedaleko Skagen znajduje się słynąca z produkcji soli wyspa Leaso.

Więcej

PODOBNE OFERTY

Królewska Skandynawia Promami przez Lund, Malmö i Kopenhagę

Zobacz

Bajkowe Czechy i Dolny Śląsk Na wskroś przez magiczne Czechy

Zobacz

Dolny Śląsk, Czechy i Saksonia Wrocław – Praga – Drezno

Zobacz

Małopolska od A do Z Z Wadowice do Pięknego Krakowa – Energylandia – Jasna Góra i Kopalnia soli w Wieliczce

Zobacz

Wszystkie oblicza Dolnego Śląska Wzdłuż granicy z Czechami

Zobacz