Dalmacja położona jest wzdłuż wybrzeża morza Adriatyckiego od wyspy Pag do Zatoki Kotorskiej, obejmując zarówno tereny na stałym lądzie, jak też liczne wyspy. Za największą atrakcję turystyczną Dalmacji uchodzi Dubrownik, zwany „perłą Adriatyku”, którego panoramę najlepiej podziwiać ze wzgórza Srd. Miasto wpisane już w roku 1979 na listę UNESCO, gdzie trzeba przede wszystkim zobaczyć Pałac Rektora, Pałac Sponza oraz port z arsenałem morskim. Nie mniejszą popularnością cieszy się Split z pozostałościami ogromnego pałacu cesarza Dioklecjana, zajmującego niemalże całą starówkę. W Splicie również warto zwiedzić katedrę świętego Dujama, uważaną za najstarszą na świecie, biorąc pod uwagę wiek budynku. Świątynię bowiem urządzono w dawnym mauzoleum cesarza – jednego z największych prześladowców chrześcijan. W odległości 60 km od Splitu położona jest Makarska, wyróżniające się ze względu na urodę tamtejszych plaż Riwiera. Dodatkową atrakcją są górze ze szczytem Sveti Jure (1762 m n.p.m.), a także barokowa katedra świętego Marka oraz pomnik renesansowego poety Andrije Kačića-Miošića, znajdujący się na placu jego imienia – a także Muzeum Muszli. Innym znanym kurortem jest Zadar, kojarzony z ciekawej architektury, czyli instalacji „Pochwała słońca”, imitującej układ słoneczny oraz „Morske Orgujle”, czyli system zanurzonych w morzu rur, tworzących „muzykę morską”. Warto pamiętać, że w mieście znajduje się największe rzymskie forum we wschodniej części Adriatyku oraz przedromański kościół świętego Donata. Warto również odwiedzić, znajdujący się niedaleko Zadaru Park Narodowy Paklenica, składający się z dwóch kanionów: Wielkiej i Małej Paklenicy.
Oprócz Dalmacji magnesem przyciągającym do Chorwacji jest półwysep Isitria. Na półwyspie znajduje się Rovinj, zwany „chorwacką Wenecją”. Nad miastem góruje katedra świętej Eufemii z XVII wieku z dzwonnicą o wysokości 61 metrów. We wnętrzu świątyni znajduje się sarkofag świętej, a także cenne płótna Giovaniego Contariniego. Jednak największym miastem półwyspu jest Pula, którą warto zwiedzić ze względu na rzymski amfiteatr, ustępującym pod względem wielkości jedynie rzymskiemu Koloseum i arenie we francuskim Nimes. Wato również zobaczyć rekonstrukcję świątyni Augusta, która zdobi klimatyczną starówkę. Niedaleko od wybrzeży Istrii znajduje się czternaście niewielkich wysp Briońskich, które przez wiele lat stanowiły rezydencję komunistycznego przywódcy Jugosławii Josipa Broza Tito. Od roku 1983 na wyspach utworzono Park Narodowy Brijumi. Na największej wyspie Vel Brijun znajduje się park krajobrazowy oraz safari z takimi dzikimi zwierzętami. Nie znaczy to, że na wyspie nie ma historycznych zabytków, takich jak rzymskie wille w zatoce Verige czy bizantyjskie Kastrum. Natomiast w wodach otaczających wyspy można również spotkać żółwie i delfiny. Istiria sąsiaduje z położonym na południe regionem Kvarner, w którym na uwagę zasługują Góry Velabit i Góry Kotar, kontrastujące z Adriatykiem.
Wybrzeże Chorwacji obejmuje około dwustu wysp. Za najpiękniejszą wśród nich uchodzi wyspa Hvar, wyróżniająca piaszczysto-żwirkowymi plażami Piekielnych Wysepek oraz polami lawendy. Tak samo nazywa się stolica wyspy, otoczona murami z VII wieku, może poszczycić się również najstarszym chorwackim hotelem, otwartym w roku 1848 – a także weneckim arsenałem, gdzie w 1612 roku powstał najstarszy europejski teatr miejski. Jeszcze starszą miejscowością jest Stari Grad, którą założyli Grecy podczas Wielkiej kolonizacji. W miejscowości odkryto najlepiej zachowane świadectwo starożytnego podziału ziemi, co sprawiło, że w roku 2008 wyspa trafiła na listę UNESCO. Jednak najbardziej znanym zabytkiem w mieście jest Pałac Hektorovića – renesansowego architekta i poety. Warto dodać, że według magazynu „Traveller” oraz magazynu „Travel & Leisure” , wyspa Hvar jest jedną z dziesięciu najatrakcyjniejszych turystycznie wysp na świecie. Inną dalmacką wyspą znaną na cały świat jest Korčula, określana również miniaturowym Dubrownikiem. Najcenniejszym zabytkami wyspy są: gotycko-renesansowa katedra świętego Marka z białą dzwonnicą oraz domniemany Dom Marco Polo – największego podróżnika Średniowiecza. Pomiędzy Dubrownikiem a Korčulą, słynąca z zieleni wyspa Mljet. Największą wyspą na Adriatyku jest Krk. Stolicą wyspy jest imprezowa Malinska z plażą Rupa, lecz także takimi zabytkami jak kaplica świętego Mikołaja. Z kolei w centrum miejscowości Baška znajduje się, uważana za jedną z najpiękniejszych na Adriatyku plaż Vela Plaza. Warto również zajrzeć do największej chorwackiej przystani, jaką jest Punat – u wejścia do zatoki znajduje się mała leśna wyspa Koslun. Inną atrakcją wyspy jest położona na osiemdziesięciometrowej skale miejscowość Omisalj z przepięknym widokiem na zatokę oraz uroczą, średniowieczną starówką. Sporą popularnością cieszy się również wyspa Cres, wyróżniająca się spośród innych wysp słodkowodnym jeziorem Vransko oraz porównywanym do Saint-Tropez miasteczkiem Valun oraz gniazdami sępa białogłowego. Modną wyspą jest również Pag, a zwłaszcza młodzieżowa plaża Zrce w miejscowości Novalja, porównywalna z najbardziej imprezowymi kurortami Morza Śródziemnego. Poza tym wyspa słynie z księżycowego krajobrazu. Natomiast najsłynniejszą plażą na wyspie Brać jest Złoty Róg – uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wyspę również odwiedzić ze względu na galerię Ivana Rendićia w Supetat – jednym z najbardziej znanych chorwackich rzeźbiarzy.
W cieniu Dalmacji i Istrii znajduje się stolica kraju Zagrzeb oraz tereny nie leżące nad morzem. Zagrzeb, czyli jedna z najmłodszych europejskich stolic jest blisko milionowym miastem. W centrum Zagrzebia postawiony jest pomnik Josipa Jelacica, czyli bohatera o niepodległość Chorwcji, który w dziewiętnastym wieku walczył z powodzeniem Węgrami. Uwagę zwraca na siebie socrealistyczny, szklany wieżowiec Neboder, będący najwyższym budynkiem w byłej Jugosławii. Najwięcej zabytków mieści się w okolicy placu świętego Marka, a zwłaszcza trzynastowieczny kościół z gotyckim portalem oraz wymalowanymi na dachu herbami Chorwacji, Dalmacji oraz Sławonii. Warto również odwiedzić Kamienną Bramę, w której znajduje się ocalona z pożaru drewniana figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a także budowaną przez pięć wieków świątynię, nazywaną zarówno jako Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jak też świętego Stefana. Największą atrakcją śródlądowej Chorwacji wydają się być jednak położone 140 km od stolicy kraju Jeziora Piltwickie, czyli Park Narodowy, obejmujący 16 jezior, połączonych niemalże 100 wodospadów. Wody w jeziorach rzucają się w oczy dzięki turkusowej barwie.