Chiny

miejsca, miasta i zabytki

Zakazane Miasto w Pekinie i Wielki Mur

Podróż do Chin najczęściej zaczyna się od Pekinu, co oznacza Północą Stolicę. Największą atrakcją turystyczną miasta jest Zakazane Miasto. Dawna siedziba władców, wywodzących się z dynastii Ming i Qiung, została przedstawiona w znakomitym filmie, zatytułowanym „Ostatni cesarz”. Zakazane Miasto sąsiaduje z równie słynnym Placem Niebiańskiego Spokoju, największym placem publicznym na świecie. Na samym placu znajduje się 38-metrowy pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao Tse Tunga. Plac sąsiaduje z Wielką Halą Ludową, gdzie obraduje parlament, a także z Chińskim Muzeum Narodowym. W muzeum zgromadzono tysiące eksponatów z wielowiekowej historii Państwa Środka. Do najsłynniejszych obiektów należą między innymi skamieniałości człowieka z Younmou, dingi z czasów dynastii Szang czy strój pogrzebowy z czasów dynastii Han. Oprócz Zakazanego Miasta i jego najbliższego otoczenia w Pekinie powinno się koniecznie zobaczyć dawne świątynie: taoistyczną (Ołtarzem Nieba), buddyjską Lama Temple, a także Świątynię Konfucjusza. Z kolei o czasach kolonialnych przypomina tak zwana dzielnica poselska z neogotyckim kościołem świętego Michała. Natomiast współczesne życia miasta najlepiej oddaje gwarna ulica Wangfujing. Na obrzeżach metropolii znajduje się Park Beihai z Rezydencją Księcia Gonga, a także cesarski Pałac Letni. Pekin również jest bazą wypadową do słynnego Wielkiego Muru Chińskiego – uważanego za jeden z siedmiu nowych cudów świata, największego systemu obronnego na świecie, widzianego gołym okiem z niskiej orbity okołoziemskiej.

Park Narodowy Tianmen

Położony w środkowych Chinach Park Narodowy Tianmen, zwany jest również Bramą Do Nieba. W parku znajduje się 40 malowniczych, górskich szczytów o wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza. Największą atrakcją parku jest Grota Tianmen – powstałe w skałach okno o wysokości 131,5 metra i szerokości 57 metrów. Grota, położona jest na wysokości 1200 metrów, co czyni z niej najwyżej położoną na naszej planecie jaskinię. Aby się do niej dostać, można skorzystać z najdłuższej kolejki liniowej na świecie – trasa wynosi 7455 metrów. Do jaskini można się dostać również autobusem, trasą składającą się z 99 ostrych zakrętów, tak zwaną Aleją Prowadzącą do Nieba. Jednak najbardziej emocjonującym sposobem na dostanie się do jaskini jest piesza wędrówka „wiszącym chodnikiem”, którego ostatni, sześćdziesięciometrowy odcinek zrobiony jest ze szkła. Oznacza to spacer z widokiem na przepaść pod nogami. Niezależnie od sposobu dotarcia do groty samo wejście na teren parku wiąże się z pokonaniem 999 schodów, tak zwaną Drabiną do Nieba. Park położony jest 10 km od miasta Zhangjiajie, założonego w 221 roku przed naszą erą.

Okolice Louyang: klasztor Shaolin i Groty Longmen

Półtoramilionowy Louyang jest historyczną stolicą dynastii Zhou. W mieście znajduje się pierwsza buddyjska świątynia (Świątynia Białego Konia) oraz Muzeum Lyoyangu – słynące z unikatowej wystawy ceramiki i wyrobów z nefrytu. Miasto jest bazą wypadową do zwiedzenia słynnego klasztoru Shaolin, dookoła którego powstało mnóstwo szkół walki. Również pamiętający czasy dynastii Tang klasztor przypomina gigantyczną szkołę kung fu. Zaletą legendarnego miejsca są częste pokazy niezwykłych umiejętności tamtejszych mnichów. Z Louyang również jest niedaleko do Groty Longmen, zwaną nieraz Grotą Dziesięciu Tysięcy Buddów, czyli wykutym w skałach 142289 posążkom. Posążki przedstawiają nie tylko „oświeconych”, lecz również muzyków, grających na różnych instrumentach.

Armia Terakotowa z miasta Xi’an

Leżące w środkowej części państwa miasto Xi’an było stolicą trzech cesarskich dynastii oraz miejscem, gdzie zaczynał się szlak Jedwabny – umożliwiający wymianę handlową pomiędzy Azją a Europą. Główną atrakcją turystyczną miasta jest najchętniej odwiedzane chińskie muzeum, poświęcone Terakotowej Armii, czyli glinianych figurek naturalnej wielkości mężczyzn, ustawionych w szyku bojowym. Niedaleko muzeum znajdują się dwie wieże: Bębna oraz Dzwonu. Zwiedzając miasto, warto zwrócić uwagę nie tylko na mury obronne z czasów dynastii Ming, lecz również na dwie buddyjskie pagody (Wielka i Mała Pagoda Dzikich Gęsi), a także Wielki Meczet w dzielnicy muzułmańskiej.

Szanghaj

Szanghaj, czyli „miasto wychodzące z morza”, jest największą światową metropolią (zamieszkałą przez 24 miliony ludzi) oraz symbolem chińskiej nowoczesności. W mieście trudno nie oprzeć się gigantomanii drapaczy chmur, z których można podziwiać panoramę metropolii: setnego piętra Shanghai Tower (wysokość 632 metry) lub najwyżej położonych kopułach Oriental Pearl Tower (wysokość 468 metrów), składającego się z jedenastu kul w różnych rozmiarach. Handlowym centrum miasta jest długa na pięć kilometrów ulica Nankińska, graniczącą z nadmorską dzielnicą Bund. W dzielnicy tej w roku 2010 zorganizowano wystawę Expo, a także zbudowano piękną promenadę z widokiem na luksusową dzielnicę Pudoong. Nadmorski charakter miasta podkreślają rejsy po Huapgu oraz Zhujiajiao zwane Wenecją Szanghaju. Jednak najważniejsze budynki miasta, w tym futurystyczne Centrum Planowania Miasta, mieszczą się przy Placu Ludowym, ozdobionym wysoką na 320 metrów fontanną, gdzie odbywają się Targi Matrymonialne. Zwiedzając jednak to ciągle rozwijające się dynamicznie miasto warto również pamiętać o jego starożytnej przeszłości. Przypominają o tym chociażby buddyjskie świątynie: Longhuna z trzeciego wieku naszej ery, Nefrytowego Buddy (z pięknymi rzeźbami „oświeconego”) oraz świątynia Jing’an – znajdującą się obecnie na jednym z rogów ulicy Nankińskiej. Oprócz nich oazą spokoju jest zabytkowy ogród Youyan z taoistyczną świątynią, poświęconą bogowi miasta, którym został uznany generał Huo Guang.

Suzhou, czyli „Wenecja wschodu”

Najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w Chinach jest obecnie 6-milionowe Suzhou, zwane również „Wenecją wschodu” ze względu na ogromną liczbę kanałów, a przede wszystkim Wielki Kanał – ciągnący się na długość 1770 km i będący najdłuższym kanałem na świecie. W samym Suzhou znajdują się dwa zabytkowe odcinki kanału, przy którym mieści się dzielnica Suzhou Shantang Street. W mieście również warto odwiedzić Ogród Mistrza Rybackich Sieci, stanowiący modelowy przykład chińskich ogrodów, a także fabrykę jedwabiu. Niedaleko od Suzhou, znajduje się miejscowość Tongli, wykorzystywana podczas filmów na temat historii Chin.

Hangzhou

W dwumilionowym Hangzhou znajduje się południowy koniec Wielkiego Kanału. Miasto, znane jako jedna z siedmiu historycznych stolic Chin, było jednym z największych średniowiecznych miast świata. Hangzhou chętnie jest odwiedzane ze względu na Jezioro Zachodnie oraz wiele zabytkowych budynków. Przede wszystkim pagody: Baochu, Liche oraz Leifeng. Jednak najbardziej znanym budynkiem jest klasztor Lingyin si, czyli Klasztor Odosobnionych Dusz, gdzie w Gmachu Mahaviry znajduje się największa drewniana rzeźba w Chinach – posąg Buddy Ślakjamuniego. Oprócz tego w mieście znajduje się największy Zakład Drukowania i Farbowania Jedwabiu.

Więcej