Armenia

miejsca, miasta i zabytki

Erewań i święta góra Ararat

Znany z dowcipów o lokalnym radiu Erewań nie jest jedynie postsowieckim skansenem osobliwości. Stolicę Armenii warto odwiedzić chociażby ze względu na piękny widok na świętą górę Ararat (miejsce docelowe Arki Noego), Jaskółczą Twierdzę (upamiętniającą rzezie Ormian dokonane przez Turków) oraz monumentalny Plac Republiki (robiący wrażenie zwłaszcza po zmierzchu). Miasto słynie również z wyśmienitej kuchni oraz znakomitego koniaku, o którym można więcej się dowiedzieć, zwiedzając Muzeum Araratu. Z obecnej stolicy Armenii niedaleko do Chor Wirap, gdzie znajduje się jeden z najchętniej odwiedzanych klasztorów kraju, a także do nieaktywnego od czasów czwartorzędu wulkanu Aragac.

Kurorty i Jezioro Sewan

Armenia swego czasu była jedną z chętniej odwiedzanych republik radzieckich. Powodzeniem cieszyło się wówczas zwłaszcza uzdrowisko Dżermuk z gorącymi źródłami. Niecałą godzinę drogi dzieli kurort od otoczonej piękną przyrodą miejscowości Wanadzor z Czarną Cerkwią. Warto dodać, że zimą na atrakcyjności zyskuje narciarski kurort Cachkadzor. Natomiast latem Ormianie wypoczywają nad największym w kraju, a także na całym Kaukazie, Jeziorze Sewan. Nad brzegiem jeziora warto zwiedzić ufundowany w 874 roku klasztor Sevanavank (miejsce zesłania niepokornych i grzesznych mnichów), a także Chaczkary (rzeźbione w kamieniu tablice grobowe) w opuszczonej miejscowości Noratus.

 

Zabytkowe świątynie

Górzysta Armenia pełna jest urokliwych klasztorów. Za duchową stolicę kraju uchodzi Eczmiadczyn z najstarszą i najważniejszą świątynią ormiańską wybudowaną w latach 301-303 na gruzach pogańskiej świątyni. Oprócz niej warto również zwiedzić otoczony Czerwonymi Skałami trzynastowieczny klasztor Norawanki oraz położony w malowniczym wąwozie monaster Gogard. Oprócz nich wyróżniają się pochodzące z X wieku bliźniacze klasztory Senahin (wpisane na listę UNESCO) i Hachpit. Z kolei miłośnicy starożytności powinni odwiedzić twierdzę w Garni, gdzie znajduje się pochodząca z I wieku n.e świątynia zbudowana ku czci boga słońca Mitry.

 

 

Film z naszej wycieczki do Armenii i Gruzji:

Więcej