Argentyna

miejsca, miasta i zabytki

Buenos Aires

Stolicą Argentyny jest Buenos Aires – drugie co do wielkości miasto Ameryki Południowej. Najsłynniejszą ulicą miasta jest ponoć najszersza na świecie, szesnastopasmowa Avenida 9 de Julio, którą można dotrzeć do symbolu metropolii – 70 metrowy biały obelisk. Niedaleko z niego do Placu Majowego z Casa Rasada, czyli różowym pałacem prezydenckim, z którego balkonu przemawiała Evita. Buenos Aires jest stolicą tanga, a występy profesjonalistów można podziwiać w takich miejscach jak Bar Sur, Gala Tango czy Cafe Tortoni – gdzie poił się kawą Witold Gombrowicz. Warto również odwiedzić kolorowe domki artystycznej dzielnicy La Boca, w których witrynach, swoje wdzięki prezentują nie tylko córy Koryntu, lecz kukły polityków. Również tam swoją przygodę z piłką nożną rozpoczynał boski Diego Maradonna.

 

Wodospady Iguazu

Sąsiadujący z Brazylią wodospady stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych świata, obejmującą 275 wodospadów, zwanych przez Indian Wielką Wodą. Po stronie argentyńskiej osiągają one szerokość 2500 metrów. Najbardziej majestatycznym wodospadem jest 80-metrowa Gardziel Diabła. Wodospady można zwiedzać pieszo lub skorzystać z możliwości podpłynięcia do nich łodzią.

 

Cordoba

Drugim co do wielkości miastem Argentyny jest Cordoba, stanowiąca znakomity przykład połączenia ze sobą kolonialnej i nowoczesnej architektury. Miasto jest siedzibą najstarszego uniwersytetu Ameryki Południowej, a także innych zabytkowych budowli z XVII wieku: katedry przy Plaza San Martin, San Martin Square oraz Szkołę Narodową Montserrat.

Patagonia

Patagonia jest przepiękną krainą geograficzną położoną na południu Argentyny, obejmującą część górskich Andów oraz Ziemię Ognistą, graniczącą również z Oceanem Atlantyckim, gdzie znajdują się legendarny przylądek Horn. Najlepszą bazą wypadową do zwiedzenia całej krainy jest miejscowość El Calafate. Najwspanialszymi miejscami Patagonii są lodowce, znajdujące się w Parku Narodowym Los Glaciers. Niedaleko z nich do Antarktydy – gdzie można podziwiać wieloryby oraz liczne pingwiny.

Pampa

Stepowa kraina geograficzna daje największe wyobrażenie o argentyńskiej prowincji, gdzie można spotkać pasące się bydło oraz pilnujących je jeźdźcach. W krainie znajdują się takie kolonialne miasta jak San Antonio de Areca, Lobos, czy San Miguel del Monte.

Więcej
01argentyna 02argentyna 05argentyna 04argentyna 06argentyna 03argentyna
a03argentyna a02argentyna