Albania

miejsca, miasta i zabytki

Południowa Albania

Południe Albanii słynie z górzystych terenów i śródziemnomorskiego klimatu. Tereny te coraz częściej przyciągają do siebie podróżnych spragnionych wypoczynku w krajach poniekąd wymykającym się głównemu nurtowi turystycznemu. Na południu Albanii można zarówno spędzić bestrosko czas na plażach znajdujacej się nad Morzem Jońskim Riwierze Albańskiej, jak i odwiedzić miejsca opowiadające o burzliwej historii Albanii. Historii nie tylko tej związanej z wydarzeniami w XX wieku, lecz także tej sięgającej wielu stuleci wstecz.

Jeśli chodzi o miejscowości skrojone typowo pod morski wypoczynek, jedną z najsłynniejszych jest niewątpliwie leżąca w sercu wspomnianej Riwiery Albańskiej Saranda. To niespełna 40-tysięczne miasto pochwalić się może bogatą bazą hotelową oraz malowniczymi plażami i nadmorskimi deptakami. Na wprost Sarandy znajduje się zaś grecka wyspa Korfu, na którą w około godzinę można dopłynąć statkiem z miejscowego portu. Krajobraz uzupełniają górskie widoki oraz skaliste wapienne stoki opadające stromymi zerwami do morza.

Miłośnicy historii i archeologii powinni natomiast z całą pewnością wybrać się do Butrintu. Jest to niewielka osada i zarazem stanowisko archeologiczne mieszczące się w bezpośredniej okolicy greckiej granicy. Wokół wykopalisk znajduje się z kolei Narodowy Park Butrint. Historia miejscowości sięga aż czasów starożytności. Butrint jest bowiem dawną osadą iliryjską, którą według legend założyć mieli uciekinierzy z Troi. Jeszcze przed naszą erą Butrint przechodził z rąk greckich do rzymskich. Średniowieczna historia miasta ściśle wiąże się z kolei z walkami Bizancjum z Normanami i Wenecjanami, a następnie Wenecją i Imperium Osmańskim. W Butrincie odkryto resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III wieku p.n.e., ruiny domów, baptysterium z VII wieku, ruiny łaźni rzymskich i kaplicy z V wieku. Istnieją tu również pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego.

Udając się nieco w głąb lądu, zdecydowanie warto odwiedzić Gjirokastrę. To niewielkie miasto znane jest przede wszystkim z tego, że urodził się w nim rządzący w Albanii przez wiele lat dyktator, Enver Hodża. Tym niemniej nie oznacza to, że w Gjirokastrze nie ma czego podziwiać. Uchodzi ona bowiem za jedno z dwóch albańskich miast-muzeów. Miana tego miejscowość dorobiła się między innymi ze względu na zabudowę starego miasta. Składa się ona z kamiennych domków pokrytych szarymi łupkami. Pełno jest też wąskich i stromych uliczek oraz schodów. Gjirokastra w całości została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Przykładowy program: https://iwant.pl/offer/wczasy-albanii-krainie-orlow/

 

Centralna Albania

Środkowa część Albanii stanowi swego rodzaju krajobrazowy miszmasz. Znajdziemy tam bowiem praktycznie wszystko, czego może poszukiwać turysta: od górskich krajobrazów i jaskiń, przez zamki i wykopaliska archeologiczne, po laguny, plaże i kurorty wypoczynkowe.

Stolicą i zarazem największym miastem Albanii jest położona niemal na samym środku mapy kraju Tirana. Liczy ona sobie przeszło 600 tysięcy mieszkańców, stanowiąc główny ośrodek przemysłowy i kulturalny kraju. Za datę założenia Tirany uważa się rok 1614.  Sulejman Pasza Bargjini postawił wówczas na terenie miasta kompleks budynków użyteczności publicznej. Z czasem miasto zaczeło coraz wyraźniej przesiąkać handlowym charakterem. Tak naprawdę jednak Tirana nigdy nie dorobiła się statusu szczególnie istotnego ośrodka na gospodarczej mapie Europy. Stolica Albanii, podobnie jak i całe państwo, ma za sobą burzliwą historię. W kwietniu 1939 roku Tirana wraz z resztą kraju została zajęta przez Włochy, a cztery lata później przez Niemcy. Na wyzwolenie trzeba było poczekać do 17 listopada 1944, gdy mieszkańcy miasta przy wsparciu komunistów zdołali wyswobodzić miasto. Wkrótce potem w Tiranie powstał komunistyczny rząd, na przedzie którego stanął słynny dyktator Enver Hodża. W trakcie jego do dziś budzącego kontrowersje panowania w mieście powstało wiele monumentalnych budowli w stylu tzw. gigantyzmu hodżańskiego. W 1957 roku w mieście założono pierwszy w Albanii uniwersytet. Głównym zabytkiem miasta jest meczet Etehema Beja z XVIII wieku. Znajdują się tu także Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu.

W Albanii centralnej oprócz stolicy mieści się także drugie największe miasto w kraju, liczące około 175 tysięcy mieszkańców Durres. Durres posiada największy port morski w Albanii oraz stanowi ważny ośrodek turystyczny. Oprócz infrastruktury wybudowanej typowo pod przybyszy zza granicy w Durres mieszczą się też liczne zabytki. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy rzymski amfiteatr z II wieku, będący jednocześnie największą tego typu kontrukcją na Bałkanach, rzymskie termy, również z II wieku, pozostałości murów obronnych z Wieżą Wenecką, pałac byłego króla Zoga I w stylu art deco, prawosławną katedrę, Wielki Meczet oraz muzeum archeologiczne.

Północna Albania

Północna Albania pochwalić się może przede wszystkim bogactwem przyrodniczo-kulturowym. Największe wrażenie na odwiedzających robią górskie krajobrazy Gór Północnoalbańskich (Alpów Albańskich). Tamtejsza flora, fauna, jeziora polodowcowe oraz rzeki o kryształowej wodzie przyciągają w Alpy Albańskie turystów z całego świata. Rzeka Gashi i miasto Rajcë są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jezioro Szkoderskie jest natomiast największym jeziorem w Europie południowej.

 

Albania – kraina orłów:

 

Zobacz jaką drogę przebywa “Królowa Albańskiej Riwiery” zanim trafi na talerz:

 

 

Więcej