POWRÓT

Fatima – Batalha – Obidos – Sintra

Fatima to cel pielgrzymek katolickich i ośrodek kultu maryjnego...

Fatima – miejsce wielu pielgrzymek katolickich i ośrodek kultu maryjnego. W roku 1917 troje pasterzy z Fatimy – Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos – wyznało, że objawiła im się Matka Boża
i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół katolicki uznał te objawienia w roku 1930 za cud. Uczestniczyliśmy w mszy Świętej w Bazylice Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Byliśmy w Kaplicy Objawień, gdzie stoi figura Matki Boskiej z Fátimy. W jej koronie umieszczono kulę, która podczas zamachu w 1981 roku zraniła papieża Jana Pawła II. Przeszliśmy Drogę krzyżową.

Batalha – Mosteiro de Santa Maria da Vitória (gotycki Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej wybudowany w XIV wieku w podzięce za nieoczekiwane zwycięstwo nad Kastylijczykami w słynnej bitwie pod Aljubarrotą.

Obidos – otoczone murami obronnymi z XVI wieku, z prowadzącą do miasta bramą Porta da Vila z 1380 roku. Początki miasta założonego przez Celtów to 308 rok p.n.e. Kiedyś leżące nad Oceanem, a w wyniku trzęsienia ziemi obecnie oddalone kilka km od brzegu Oceanu.

Sintra – Pałac Regaleira (Quinta da Regaleira), rezydencja nie tylko książąt portugalskich ale i loży masońskiej. Liczne rezydencje arystokratów wybudowane na wzgórzach z kolorowym Pałacem Pena (XIX w) czy zamkiem Maurów (VIII-IX w).

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Tuma