POWRÓT

Rejs Gwadianą

Rejs Gwadianą jest wart swojej ceny...

Będąc w pobliżu granicy portugalsko-hiszpańskiej warto kwotę €1,90 przeprawić się barką przez Gwadianę. Rzeka ta ciągnie się przez ponad 800 kilometrów, a część graniczna to ponad 100 km. My oczywiście płyniemy wszerz, więc rejs zajmuje niespełna 15 minut. Choć portugalskie Vila Real de Santo Antonio i hiszpańskie Ayamonte są podobnej wielkości, to różnicę pomiędzy Portugalią a Hiszpanią da się zauważyć. Portugalia ma mniej zadbane budynki – podobno też jest biedniejsza. Hiszpanie za to bardzo zadbali o estetyczną stronę wyglądu miasta. Klatki schodowe w marmurze, a ich ściany wykładane kaflami, jakich niejeden europejczyk nie powstydziłby się w łazience. Piękna arabska zabudowa miasta, dwa place w mieście zdobione malowidłami na płytkach ceramicznych (azulejos) oraz śpiewające ptaki namawiają na chwilowy postój w jednej z wielu klimatycznych knajpek…

Zawsze przypominam turystom, że przy zakupie piwa lub wina powinno otrzymać się przynajmniej oliwki; tzw. tapas. Często zdarza się jednak, że turystom nie podaje się. Wystarczy wtedy upomnieć się prostym pytaniem, np.: „¿Y no viene nada con la cervesa/el vino?” lub „¿Y no hay tapas?”

Czy wiecie, że: Odwrócony znak zapytania na początku zdania pytającego w hiszpańskim ma funkcję informacyjną. Język hiszpański jest językiem fonetycznym, co oznacza, że wypowiadając zdanie odpowiednio powinniśmy je artykułować. Zdania twierdzące i pytające nie różnią się niczym,  a umieszczając „¿” na początku, informujemy czytającego, że będzie pytanie lub tryb rozkazujący (¡); wtedy też czytający odpowiednio je wygłasza – tonem pytającym lub rozkazującym.