POWRÓT

San Giovani Rotondo

Mogliśmy od razu jechać w stronę Kalabrii i Sycylii, ale postanowiliśmy przejechać nad Adriatyk do Ampulii, by odwiedzić San Giovanni Rotondo z Ojcem Pio.

Zmierzając na Sycylię odbiliśmy nagle na drugą stronę półwyspu, nad Adriatyk. To była bardzo dobra decyzja, gdyż pięknie położone San Giovani Rotondo na zawsze zapadło w naszej pamięci. Polskiego franciszkanina – Ojca Zbyszka można spotkać w informacji turystycznej. Polecam go na oprowadzającego, bo jest świetny, opanowany oraz ma w sobie pewną dozę dobrego dowcipu.

Cała historia Ojca Pio jest bardzo intrygująca. Oddał on swoje życie w ręce Boga, był stygmatykiem, którego wrogiem niespodziewanie stał się sam kościół katolicki. Uważano go za oszusta, sugerując, że swoim postępowanie cofa kościół do epoki średniowiecza. Jedną z lepszych ekranizacji, która cieszyła się uznaniem naszych turystów jest film „Święty Ojciec Pio” w reżyserii Carlo Carlei. Dnia 2 maja 1999 roku w Rzymie, na Placu św. Piotra, Jan Paweł II z udziałem ok. 300 000 wiernych ogłosił Ojca Pio Błogosławionym Kościoła. Natomiast w 2002 roku odbyła się jego kanonizacja.